Brusel 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Olivier Matthys)

Macron označil špekulácie o tom, že by mohla Británia vystúpiť z EÚ v marci 2019 za “zavádzanie”
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Bruseli po summite EÚ vyhlásil, že napriek pozitívnym signálom vychádzajúcim zo summitu, venovanému aj rokovaniam o brexite, musíme ešte “prejsť veľkým vývojom, ak sa chceme presunúť do druhej fázy” a začať rokovania o budúcich obchodných vzťahoch EÚ s Britániou.
Na snímke Emmanuel Macron

A aj keď niektorí v Británii tvrdia, že krajina môže 29. marca 2019 vystúpiť z EÚ bez akejkoľvek dohody, Macron vyhlásil, že britská premiérka Theresa Mayová nikdy takúto možnosť nespomenula. Macron označil špekulácie o tejto možnosti za “zavádzanie”.
Macron tiež po summite povedal, že neistota spôsobená zahraničnou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa zblížila európske krajiny. Trumpovo konanie podľa Macrona “posilňuje potrebu, aby bola Európska únia jednotná a jasná”.
Francúzsky líder povedal, že jednotný hlas je dôležitý pri medzinárodných diskusiách o jadrových aktivitách Iránu a Severnej Kórey a pri vlastných obranných programoch Európy.
Macron dodal, že “menej jasná stratégia Spojených štátov” za vlády Trumpa priaznivo ovplyvnila spoluprácu v rámci EÚ. Lídri členských krajín EÚ na summite znovu ubezpečili, že podporujú historickú dohodu z roku 2015 obmedzujúcu iránske jadrové aktivity.
Trump kritizoval túto dohodu s Iránom a vyostril napätie so Severnou Kóreou po jej jadrových skúškach, pripomína agentúra AP. Macron však dodal, že USA zostávajú “hlavným partnerom” v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.