Belehrad 15. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok v Belehrade prisľúbil, že pomôže obnoviť zablokované rokovania medzi Srbskom a Kosovom. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke Emmanuel Macron a Aleksandar Vučič

Macron počas návštevy Srbska takisto vyjadril podporu snahám Belehradu o členstvo v Európskej únii (EÚ). Pripomenul však, že EÚ by sa mala reformovať skôr, než prijme ďalšie členské krajiny.

Macronova dvojdňová návšteva v Srbsku má podľa AP obnoviť vzťahy medzi Srbskom a Francúzskom. Ich historicky blízke väzby boli narušené, keď jednotky NATO v roku 1999 bombardovali Srbsko v súvislosti s jeho krokmi voči Kosovu. uznalo kosovskú nezávislosť.

Srbsko a jeho bývalá provincia Kosovo, kde žije prevažne etnicky albánske obyvateľstvo, majú stále napäté vzťahy aj po dvoch desaťročiach po krvavom vojnovom konflikte. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj