Bukurešť 9. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Únia sa musí po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) zamerať na tri hlavné priority – klímu, bezpečnosť hraníc a prezieravú ekonomiku. Vo štvrtok o tom informovala agentúra DPA

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

“Viac ako 400 miliónov občanov EÚ sa bude musieť rozhodnúť medzi dvoma zrejmými alternatívami. Chceme pokračovať v spoločnom budovaní (EÚ) a v – občas rozdielnom – zlepšovaní sa, alebo chceme demolovať a ničiť Európu a vrátiť sa k nacionalizmu?” povedal Macron pred neformálnym summitom Európskej únie v rumunskom meste Sibiu.

Francúzsky prezident tiež zdôraznil, že ho teší rozhodnutie ôsmich členských krajín pripojiť sa k iniciatíve, ktorej cieľom je prijatie ambicióznejších cieľov v oblasti klimatických zmien.

Hlavy vlád a štátov na summite v Sibiu predstavia priority Únie na nasledujúcich päť rokov. Vytýčené ciele a priority by mali byť doladené na summite EÚ v júni, po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré predznamenajú aj možné zloženie novej Európskej komisie.

Macron v rámci svojej iniciatívy – ktorú podporili okrem Francúzska aj Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko – vyzýva, aby sa zmeny klímy stali jedným z hlavných bodov budúcej európskej agendy. Podľa jeho návrhu by členské krajiny EÚ mali zvýšiť svoje príspevky v rámci klimatickej dohody z Paríža z decembra 2016, ktorá je zameraná na obmedzenie globálneho otepľovania.

Voľby do europarlamentu sa v členských krajinách Únie konajú 23.-26. mája.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj