Versailles 3. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Etienne Laurent)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes prisľúbil, že na jeseň sa skončí výnimočný stav, ktorý je vo Francúzsku v platnosti od novembra 2015. Zároveň však avizoval, že sprísni bezpečnostné opatrenia zamerané na boj proti islamistickému extrémizmu a ďalším hrozbám. Macron sa takto vyjadril v prejave pred oboma komorami francúzskeho parlamentu, v ktorom predstavil svoj politický program na nadchádzajúcich päť rokov.
Na snímke Emmanuel Macron

Podľa agentúry AP v prejave tiež prisľúbil, že po takmer dvoch rokoch výnimočného stavu “obnoví slobody Francúzov”. Avizoval však, že ho nahradí novými prísnejšími opatreniam, ktoré pomôžu zabrániť akémukoľvek ďalšiemu útoku.
Očakáva sa, že na základe týchto opatrení budú môcť byť sledovaní jednotlivci, čo by ale zrejme znamenalo obmedzenie slobody ich pohybu, uviedla agentúra DPA. Podľa Macrona však tieto opatrenia budú musieť byť zamerané “výhradne na teroristov” a vylúčení z nich budú všetci ostatní francúzski občania.
Francúzsky prezident hovoril tiež o tom, že chce zjednodušiť a urýchliť proces hlasovania o zákonoch v oboch komorách francúzskeho parlamentu – Národnom zhromaždení aj Senáte. Prisľúbil tiež, že sa o niektorých “jednoduchších” zákonoch bude namiesto plenárnych schôdzí hlasovať už len v parlamentných výboroch. Macron avizoval svoj zámer o jednu tretinu zmenšiť počet zákonodarcov v parlamente, ktorého obe komory majú momentálne 925 kresiel.
Nariadil tiež strategickú previerku francúzskej armády, aby tak reagoval na čoraz väčšie bezpečnostné hrozby, a zaviazal sa oživiť francúzsku diplomaciu. Macron zároveň vyhlásil, že francúzska armáda sa bude naďalej zapájať do vojenských intervencií voči extrémistom v zahraničí. Zároveň však zdôraznil, že pre dlhodobé riešenie je dôležité udržiavať “cestu rokovaní, dialógu”. Dodal tiež, že hrozby nikdy neboli také veľké a európske krajiny musia spolupracovať viac, než kedykoľvek predtým.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.