Paríž 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ludovic Marin, Pool via AP)

Francúzsko by sa mohlo pokúsiť sprostredkovať dialóg medzi irackými Kurdmi a ústrednou vládou v Bagdade. Uviedol to dnes francúzsky prezident Emmanuel Macron po schôdzke s irackým premiérom Hajdarom Abádím v Paríži.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) si podáva ruku s irackým premiérom Hajdarom Abádím

Obaja lídri počas schôdzky hovorili o širokej škále otázok súvisiacich s bojom proti tzv. Islamskému štátu (IS) a obnovou irackej ekonomiky, informovala agentúra AP.
Macron po rokovaniach zdôraznil, že Francúzsko podporuje stabilitu a územnú celistvosť Iraku. Hovoril pritom o potrebe dialógu, národného zmierenia a vytvorenia inkluzívneho systému vlády, ktorý by zahŕňal aj Kurdov a ďalšie menšiny žijúce v Iraku.
“Francúzsko je pripravené, ak si to bude iracká strana želať, zohrať aktívnu úlohu v sprostredkovateľskom úsilí OSN,” uviedol Macron, ktorého citovala agentúra DPA.
V pondelňajšom referende takmer 93 percent irackých Kurdov hlasovalo za nezávislosť. Výsledok hlasovania však podľa kurdských predstaviteľov nemá automaticky viesť k vyhláseniu samostatnosti, ale iba k ďalším rokovaniam s Bagdadom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.