Paríž 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstaví v utorok návrhy na reformu Európskej únie. Agentúra DPA dnes uviedla, že Macron svoj prejav prednesie dva dni po voľbách do Spolkového snemu v Nemecku, v ktorých by nemecká kancelárka Angela Merkelová mala podľa predpokladov získať svoje štvrté obdobie vo funkcii
Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Macronova prvá zahraničná cesta po nástupe do úradu v máji tohto roka smerovala do Berlína. Spoločne s Merkelovou sa tam obaja zaviazali spolupracovať. Okrem iného si dali za cieľ vytvoriť plán ďalšieho smerovania EÚ a eurozóny, vysvetlila agentúra DPA.
Nemecko a Francúzsko sa tradične vnímajú ako hybná sila európskej integrácie a Macron sa usiluje konať v súlade so svojimi predvolebnými sľubmi ohľadne reformy a posilnenia bloku.
Macron načrtne svoju víziu reformy Únie v utorok v rámci prejavu pred študentmi na renomovanej parížskej univerzite Sorbonne, informoval dnes Elyzejský palác.
Francúzky líder navrhol vytvorenie novej “investičnej ofenzívy” v eurozóne a zriadenie nového úradu ministra financií eurozóny, ktorý by dohliadal na hospodársku politiku v celom bloku.
Merkelová spomenutý návrh bezprostredne neodmietla. S Macronom mali ale rozdielny pohľad na rozsah právomocí tohto ministra. Podľa francúzskeho prezidenta by mal disponovať s rozpočtom stoviek miliárd eur, pričom Merkelová hovorila o rozpočte s “menšou sumou”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.