Paríž 11. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok slávnostne odhalil pamätník stoviek francúzskych vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných operáciách od roku 1963. Informuje o tom spravodajská stanica France 24

Na snímke Emmanuel Macron

Bronzová skulptúra zobrazuje šiestich vojakov – piatich mužov a jednu ženu – v baretoch alebo čiapkach, ako nesú neviditeľnú rakvu. Pamätník odhalili v Parku Andrého Citroëna v parížskom 15. obvode.

Do múra pri súsoší sú vyryté mená 549 vojakov a vojačiek zabitých v 17 rozličných vojenských operáciách francúzskej armády v zahraničí – v Libanone, Čade, Afganistane, Mali či v bývalej Juhoslávii.

„Tento pamätník si kladie tri ciele – vyslať odkaz pre našich vojakov, že Francúzsko si váži ich oddanosť národu, vytvoriť pietne miesto pre stretávanie sa ich rodín a ukázať francúzskemu ľudu, že brániť slobodu si vyžaduje aj zahraničné vojenské operácie,“ povedala pre denník Le Figaro námestníčka ministra obrany Genevieve Darrieussecqová.

Projekt tohto pamätníka inicioval počas svojho pôsobenia v Elyzejskom paláci ešte Macronov predchodca Francois Hollande, ktorý položil aj základný kameň objektu. Jeho výstavba však roky nenapredovala, čo vyvolalo nevôľu pozostalých rodín i vojakov v aktívnej službe.

Macron tento projekt oživil vlani, keď 13. júla v prejave k príslušníkom francúzskych ozbrojených síl vyhlásil, že „Francúzsko nezabúda na tých, ktorí preň padli, nezabúda na žiadne zo svojich detí. Je to pre nás povinnosť a česť“.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj