Paríž/Washington 9. mája 2018 (HSP/Breitbart/Foto:TASR-Eric Feferger,Pool via AP)
 
Násilné trestné činy, teroristické útoky a epidemická úroveň sexuálnych zločinov v Európe „nie sú“ prepojené“ s masovou migráciou, uviedol Emmanuel Macron, obviňujúc za tieto skutočnosti „diskrimináciu“ a nerovnosť.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Počas svojho prejavu k študentom na George Washington University v Spojených Štátoch, francúzsky prezident priznal, že „90%“ afrických migrantov, ktorí prichádzajú do Európy, patrí do skupiny ekonomických migrantov a nie utečencov.
Macron bol vyzvaný, aby sa venoval tejto téme po tom, čo sa postavila študentka, ktorá povedala, že Američania sledovali masovú migráciu „zo Stredného Východu a z Afriky do Európy … počas viacerých rokov,“ ktorá vyústila do nárastu násilností, zločinov a teroristických útokov na kontinente. Zdôrazňujúc „nárast sexuálnych útokov a znásilnení žien až do bodu, že sa mnoho žien obáva opustiť svoj domov“ a „nárast antisemitizmu do bodu, že v mnohých mestách je židovským občanom odporúčané nenosiť náboženské symboly, aby na nich nebolo zaútočené.“ Študentka sa prezidenta opýtala, čo jeho vláda robí, „aby zabezpečila národnú bezpečnosť a kultúrnu identitu Francúzska a Európy.“
„Vôbec nie som naivný,“ odpovedal Macron, „v našej spoločnosti potrebujeme viac bezpečnosti, viac národnej bezpečnosti, najmä pre ženy.“ Potom dodal: „Neverím, že tieto problémy sú prepojené s masovou migráciou.“
„Prečo? Pretože to nie je nič nové a nanešťastie sme mali tento problém v našej krajine už roky, ak nie desiatky rokov,“ vysvetľoval a dodal, že „presne rovnaké diskusie“ ohľadom bezpečnosti sa konali vo Francúzsku počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2002.
„Antisemitizmus… Nanešťastie sme zažili útok (Mohammeda) Meraha a teroristický útok… pred šiestimi rokmi,“ pokračoval Macron odvolávajúc sa na útok strelca, ktorý zabil troch výsadkárov, troch židovských škôlkarov a rabbiho počas streľby v roku 2012.
„Nie je to nové. A nesmieme to prepájať s touto imigráciou. Úprimne,“ hovoril ďalej Macron a zdôraznil, že zodpovednosťou štátu je „poskytovať príležitosti“ aby sa zredukovali „konflikty v našich spoločnostiach“ ako napríklad útoky Meraha, ktorý bol potomkom islamistu z Alžírska, vo Francúzsku, či aj v Spojených Štátoch.
Európa si sama môže za svoje „problémy, nepokoje a násilie“ v predmestiach kde dominujú migranti z tretieho sveta. Podľa francúzskej hlavy štátu, ktorý presviedčal, že takéto situácie nastávajú „veľmi často z nedostatku príležitostí… pretože sme zlyhali v integrácii týchto ľudí.“
Ich rodičia prišli pracovať, niekedy prácu stratili kvôli kríze a my sme zlyhali, zlyhali v ich integrácii a poskytnutí príležitostí,“ uviedol trvajúc na tom, že to je „niečo, čo musíme vyriešiť vzdelávaním, reformami pracovného trhu a transformáciou krajiny.“
„Potom, musíme bojovať proti diskriminácii. Pretože keď ste vzdelaní a nenájdete si prácu… kvôli svojmu pôvodu, menu rodiny, náboženstvu, je to zlyhanie celej spoločnosti,“ tvrdí Macron.
Preklad Viktória Dandárová
 
Príspevok Macron: Násilie migrantov, terorizmus je chybou Európy, nesúvisí s masovou migráciou zobrazený najskôr Hlavné správy.