Paríž 8. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Stepahne de Sakutin, Pool via AP)

V nedeľu 14. mája sa skončí mandát úradujúcej hlavy štátu Francoisa Hollanda
Pozvanie na všetky oficiálne aktivity úradujúceho francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda dostal čerstvý víťaz druhého kola volieb novej hlavy štátu Emmanuel Macron. Prvýkrát od zvolenia sa s Hollandom na verejnosti objavil dnes pri príležitosti sviatku konca druhej svetovej vojny. Macron prevezme moc tento týždeň.
Odchádzajúci francúzsky prezident Francois Hollande (uprostred) a novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) sa účastnia slávnostnej ceremónie pri Víťaznom oblúku v Paríži pri príležitosti 72. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe

Macron a Hollande spoločne položili veniec k hrobu neznámeho vojaka pod Víťazným oblúkom v Paríži. V stredu sa spoločne zúčastnia na ceremoniáli pri príležitosti spomienky na zrušenie otroctva.
Spoločné vystupovanie prezidentov pri ceremoniáli 8. mája, ktorý spravidla býva tesne po druhom kole prezidentských volieb, nie je pravidlom. V roku 2012 ho spoločne absolvovali Francois Hollande a Nicolas Sarkozy, ktorý ale päť rokov predtým odmietol pozvanie Jacquesa Chiraca, informoval francúzsky denník Le Figaro.
Ústavná rada oficiálne potvrdí výsledok volieb 10. mája. Meno nového francúzskeho prezidenta bude verejne vyhlásené deň nato.
V nedeľu 14. mája sa skončí mandát úradujúcej hlavy štátu Francoisa Hollanda. Zároveň je to najneskorší možný dátum na odovzdanie moci novozvolenému prezidentovi. Počas slávnostného ceremoniálu v Elyzejskom paláci dá svojmu nástupcovi odpaľovacie kódy k jadrovým zbraniam.
Keď sa novozvolený prezident ujme moci, vymenuje nového premiéra, ktorého poverí zostavením vlády. Jej zloženie sa zrejme zmení po júnových parlamentných voľbách, ktoré v závislosti od zloženia parlamentnej väčšiny výrazne ovplyvnia, aký silný bude Macronov prezidentský mandát.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.