Paríž 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Kerstin Joensson)

Za “absolútnu prioritu” označil francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes pri stretnutí s prefektmi krajiny garantovanie bezpečnosti občanov Francúzska. Súčasne prisľúbil prehodnotenie novej protiteroristickej legislatívy, ktorú by mali schváliť v priebehu jesene, a to od roku 2020.
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Podľa Macronových slov dôjde k vyhodnoteniu predmetného zákona v roku 2020, aby normu bolo možné vo svetle jej dovtedajšieho uplatňovania adekvátne doplniť.
“Chcel by som, aby ho parlament prehodnotil a zrušil opatrenia, ktoré sa v roku 2020 ukážu ako zbytočné alebo nevhodné. Ak to však budú vyžadovať technologický vývoj alebo nová stratégia teroristov, zákon doplníme,” zdôraznil Macron.
Francúzski poslanci sa normou budú zaoberať v októbri, na jej základe by sa mal 1. novembra ukončiť výnimočný stav v krajine, ktorý vyhlásili po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015 a odvtedy šesťkrát, naposledy 6. júla, predĺžili.
Návrh zákona totiž prenáša do trestného práva prostriedky využívané v boji proti terorizmu v období výnimočného stavu a umožní napríklad prefektúram nariadiť kedykoľvek domové prehliadky alebo využiť možnosť uvalenia domáceho väzenia.
Francúzsky prezident sa dnešným vystúpením usiloval aj o upokojenie kritikov návrhu predmetného zákona, pretože predstavitelia ľavicových politických strán, ale aj sudcovské a advokátske profesijné organizácie sa netaja v súvislosti s ním obavami z obmedzovania ľudských práv.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.