New York 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil dnes na výročnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, že Francúzsko mieni na pôde Bezpečnostnej rady OSN predstaviť iniciatívu v súvislosti s násilnými zásahmi voči menšine moslimských Rohingov v Mjanmarsku, informovala agentúra DPA
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Macron podporil spôsob, akým zásahy mjanmarskej armády voči Rohingom hodnotí OSN. Podľa nedávneho vyhlásenia Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) ide zrejme o “etnické čistky”. Z tohto dôvodu vyše 420.000 Rohingov ušlo z Mjanmarska do susedného Bangladéša.
Macron trval na skončení vojenských operácií v Mjanmarsku, zaručení humanitárneho prístupu a nastolení “zákonov”.
Francúzsky prezident zareagoval aj na predchádzajúce vyjadrenie amerického kolegu Donalda Trumpa, ktorý v rámci svojho prejavu v pléne kritizoval jadrovú dohodu s Iránom. Podľa Macrona je táto dohoda “dobrá” a tí, ktorí ju nerešpektovali, boli nezodpovední.
“Zrieknuť sa jej by bolo vážnou chybou, nerešpektovať ju by bolo nezodpovedné, pretože je to dobrá dohoda, ktorá je nevyhnutná pre zachovanie mieru v časoch, keď nemožno vylúčiť hrozné vzplanutie,” povedal Macron a dodal, tieto slová tlmočil aj v pondelok na stretnutí s Trumpom a iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.
V súvislosti so Sýriou Macron vyzval na vytvorenie medzinárodnej kontaktnej skupiny, ktorá by sa zaoberala otázkou politického riešenia tamojšej situácie. Vo svojom príhovore v rámci Všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Macron zopakoval, že Paríž podporuje politický prechod s cieľom ukončiť tamojší konflikt.
Mierové rozhovory v Astane za účasti Ruska, Turecka a Iránu, vďaka ktorým sa v Sýrii zaviedlo niekoľko lokálnych prímerí a ktoré nahradili neúspešný mierový proces pod záštitou OSN, “môžu byť dnes užitočnými, ale nie sú adekvátne”, zhodnotil francúzsky líder.
Zabezpečenie prístupu humanitárnej a zdravotníckej pomoci do celej Sýrie bude patriť medzi hlavné priority októbrového francúzskeho predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN.