Brusel 18. december 2017 (HSP/Euractiv/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová podporia Komisiu, ak sa proti Varšave rozhodne aktivovať článok 7 Lisabonskej zmluvy, povedali obaja na spoločnej tlačovej konferencii na konci dvojdňového summitu EÚ v piatok 15. decembra
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron si podávajú ruky

Obaja lídri však vyjadrili nádej, že nový predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki urobí všetko, čo je potrebné na to, aby zabránil sankciám prostredníctvom dialógu s Komisiou. Bol to Morawiecki, ktorý prvýkrát uviedol, že očakáva, že EÚ na budúci týždeň zavedie bezprecedentné sankcie, čo by mohlo zbaviť jeho vládu hlasovacích práv v Európskej rade, pokiaľ ide o kontroverzné súdne reformy Poľska.
Poľská pravicová vláda Právo a spravodlivosti (PiS), ktorá začala robiť zmeny v súdnictve po nástupe k moci koncom roka 2015, trvá na tom, že sú potrebné nové reformy v boji proti korupcii a prepracovaní súdneho systému, ktorý ešte stále prenasleduje komunistická éra.
Komisia varovala Varšavu, že reformy predstavujú hrozbu pre demokratické zásady a právny štát, ku ktorým pristúpili všetky krajiny, ktoré vstúpili do EÚ. Varšava už prešla ťažkou kritikou Bruselu za rad skorších súdnych reforiem.
Článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý sa doteraz nikdy nepoužíval, sa niekedy označuje ako “jadrová možnosť”. Jeho cieľom bolo obhajovať základné hodnoty EÚ, ako sú demokracia, sloboda, ľudské práva a právny štát. Ak EÚ zaznamená “vážne a pretrvávajúce porušovanie” týchto hodnôt, môže aktivovať článok 7 a pozastaviť členské práva, ako je hlasovanie v Rade EÚ alebo prístup na jednotný trh.
“Podporujem iniciatívy Európskej komisie zakaždým, keď obhajuje právny štát,” povedal Macron, hovoriac po boku Merkelovej. Dodal, že nebol informovaný o najnovšom vývoji dialógu, ktorý prebieha medzi Poľskom a Komisiou. “Musia prebehnúť diskusie. Ak na konci týchto diskusií Európska komisia rozhodne, že článok musí byť aktivovaný, budeme zastávať jasnú pozíciu – podporíme Komisiu,” povedal francúzsky prezident.
Vzťahy medzi Parížom a Varšavou dosiahli v auguste novú úroveň, keď Macron povedal, že poľskí ľudia si zaslúžia lepších vodcov a vyhýbal sa Poľsku počas turné po východnej Európe. Avšak zdá sa, že novozvolenému premiérovi Morawieckimu fandí. “Želám si, aby Poľsko vynaložilo potrebné úsilie na odstránenie zostávajúcich nejednoznačností a ubezpečenie Komisie a členských štátov. Mám dojem, že ide o zámer nového premiéra,” povedal Macron.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zastáva podobný postoj a vyjadrila nádej, že dialóg medzi Komisiou a Poľskom urobí tento postup “zbytočným”. Táto otázka sa prerokovala aj na samostatnej tlačovej konferencii, možno za dramatických okolností kvôli poľskej národnosti prezidenta Rady Donalda Tuska.
Tusk povedal, že jeho postoj k migrácii je “extrémne proeurópsky”, pretože, ako vysvetlil, premýšľa o Európe ako o celku a nie o pozíciách jednotlivých krajín. “Zvlášť v tejto otázke migrácie potrebujeme spoločnú pozíciu a solidaritu. V tomto kontexte som úplne nestranný, som si úplne istý. A mimoriadne proeurópsky,” povedal Tusk a pokračoval. “Solidarita je pre mňa mimoriadne dôležitá, pretože solidarita je značkou Poľska a bol by som naozaj sklamaný, keby sa moja krajina stala príkladom niečoho úplne iného. Ale dúfam, že aj v Poľsku presvedčím svojich kolegov, aby boli otvorenejší a aby sme našli spoločné konsenzuálne riešenie.”
PiS, vládnuca strana Jarosława Kaczyńskeho, odmieta Tuska, ktorý bol úspešným premiérom na čele svojej strany Občianska platforma v rokoch 2007 až 2014. Keď sa novinár pýtal na článok 7, predseda Komisie Jean-Claude Juncker potvrdil, že táto otázka bude na programe budúceho týždenného stretnutia Komisie.
Tusk povedal, že nemal možnosť hovoriť s Morawieckim, aj keď sa krátko stretli a potriasli rukami. Dodal, že dúfa, že sa budú môcť stretnúť v blízkej budúcnosti. Tiež povedal, že Morawiecki predčasne opustil summit a nezúčastnil sa debaty o Brexite a Európskej menovej únii. Poľskí novinári povedali, že Morawiecki mal let naplánovaný pred poludním a jeho odchod bol spojený s inými záväzkami.