Bratislava 24. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Štát sa má postarať o tých najslabších a garantovať to nielen v pracovných veciach, ale aj v ekonomike a sociálnych istotách, hovorí predseda Rady Odborového zväzu KOVO Emil Machyna

Na snímke predseda Rady Odborového zväzu KOVO Emil Machyna

Hlavné správy: Čo očakávate, že sa po voľbách môže zmeniť v oblasti sociálnych a pracovných práv zamestnancov?

Machyna: Uvidíme. Nedá sa dopredu povedať ako voľby dopadnú, ale verím tomu, že nebudú nejaké závažné zmeny v legislatíve. Som presvedčený, že sociálne práva sú majetkom chudobných a brať im ich základný majetok – žiadnu väčšiu istotu nemajú – by bolo zlé. My budeme bojovať a keď bude treba, pôjdeme aj do útoku, aby sme ľuďom uchránili ich základné práva, ak by hrozilo, že by o ne mohli prísť.

My si myslíme, že dnes to je v tejto oblasti vyvážené a je to v poriadku. Chceme aby Európa bola sociálna a aj Slovensko aby bolo sociálne. Nechceme, aby bolo ultraliberálne, pravicové – myslíme si, že by to nebolo dobre. Krajiny, ktoré najlepšie prekonali krízu a majú najlepšie výsledky, sú tie, ktoré majú najlepšie sociálne prostredie. Takže my chceme niečo podobné aj u nás.

Myslím si, že nie je dobré, aby sa každý staral len o seba a všetko riadila len neviditeľná ruka trhu. Mne je bližší keynesiánsky prístup než Friedmanov, som za to, aby sa štát postaral o tých najslabších a bolo to garantované nielen v pracovných veciach, ale aj v ekonomike a sociálnych istotách tohto štátu.

Hlavné správy: Strany sa pred voľbami chvália svojimi volebnými programami, niektoré sľuby sú naozaj veľmi lákavé. Objavili ste v týchto programoch aj nejaké zaujímavé inšpirácie, nápady, ktoré by bolo dobré zrealizovať?

Machyna: Konfederácia odborových zväzov pripravila šesťdesiatstranový materiál, analýzu predvolebných programov politických strán. Pozorne sme si ho preštudovali. My sme už opatrní na niektoré veci, počkáme si radšej na výsledok. Napísať sa dá všeličo, dôležité bude, aké budú skutočné kroky – nehodnotíme ľudí podľa toho, ako rozprávajú, ale podľa toho, ako konajú a aké majú výsledky. Ak budú predkladať dobré nápady, podporíme ich. Ak budeme vidieť ohrozenie pre ľudí, ktorých zastupujeme, tak budeme vytvárať tlak na to, aby takéto nápady neprešli.

Ivan Lehotský

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj