Macejková: Znevažujúce vyjadrenia prezidenta Kisku o Ústavnom súde sú neprijateľné

Bratislava 13. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Prezident SR Andrej Kiska by si mal odpustiť útoky na adresu Ústavného súdu SR. Upozornil ho na to v stredu premiér Robert Fico (Smer-SD).
Na snímke predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková

Fico tvrdí, že Kiska v utorok (12.12.) vo svojom prejave hrubo zaútočil na Ústavný súd. “Mal by zvažovať slová, je to najvyšší orgán ústavnosti a nikto nad ním nestojí, ani pán prezident,” odkázal Fico Kiskovi.
Rozhodnutia ÚS treba podľa Fica rešpektovať a nie vyjadrovať sa k nim znevažujúco. Fico tvrdí, že aj on niekedy nesúhlasí s rozhodnutiami ÚS, no nedovolil si ich znevažujúco komentovať. Takéto Kiskovo správanie môže podľa Fica prehlbovať nedôveru v štát. “Tak ho poprosím, aby si to nabudúce odpustil,” uviedol Fico. Ústavní sudcovia robia podľa premiéra “kus dobrej roboty”. “Pán prezident už nemôže hovoriť o mafiánskom štáte a morálke, ak takýmto spôsobom napadol senát Ústavného súdu,” dodal Fico. Kisku upozornil, že ÚS mal zhodné stanovisko s Benátskou komisiou, na ktorú sa obrátil práve Kiska.
Prezident v utorok (12.12.) oznámil, že za ústavných sudcov vymenuje Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša. Vyhlásil to v reakcii na rozhodnutie senátu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol, že na chýbajúce miesta musí vymenovať kandidátov, ktorých v minulosti odmietol.
Nález senátu pod vedením Petra Brňáka podrobil Kiska kritike, pričom sa prezident domnieva, že vstúpi do dejín ústavnoprávnej praxe ako jedno z najhorších rozhodnutí. “Nález o porušení práv kandidátov na sudcov Ústavného súdu je svojvoľný, plný formálnych a vecných chýb. Je prejavom hlbokého pohŕdania Ústavou SR, ignorovania predchádzajúcich rozhodnutí Ústavného súdu jeho vlastnými sudcami a príkladom nerešpektovania základnej deľby moci v právnom štáte,” povedal Kiska.
Kiska sa vymenovaním rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR, ktorá kandidátov navrhla. Voči väčšine mal Kiska výhrady, tvrdil, že nemajú dostatočnú odbornú kvalifikáciu. Podľa prezidenta nešlo o kompetenčný spor, ale o spor o to, aké poslanie má Ústavný súd vôbec plniť.
Kiska vyhlásil, že odmieta vykonať najnovší nález prvého senátu ÚS zo 6. decembra, ktorý hlave štátu prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Spor sa napriek tomu rozhodol ukončiť uplatnením svojej výlučnej právomoci.

Macejková: Znevažujúce vyjadrenia prezidenta o Ústavnom súde sú neprijateľné
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková v stredu označila vyjadrenia prezidenta  Kisku na adresu ÚS “za emotívne a expresívne, ale predovšetkým za neprimerané a neakceptovateľné vzhľadom na ich neadekvátnosť a urážlivý charakter”.
“Hoci je Ústavný súd otvorený kritike, nemôže nereagovať, ak sa táto zakladá na účelovom výklade rozhodnutí Ústavného súdu a bez relevantnej príčiny poškodzuje jeho dobré meno a dôveryhodnosť u občanov,” vyhlásila Macejková. Kritika rozhodovacej činnosti ústavných súdov zo strany politikov sa podľa nej v rôznej podobe objavuje v zásade v každom štáte, v ktorom ústavné súdnictvo existuje. “V tejto súvislosti by však malo platiť, že takáto kritika by mala byť vecná, podložená odbornými právnymi argumentmi, nie osobná, emotívna či expresívna. Osobný názor prezidenta na rozhodnutie Ústavného súdu nemôže byť dôvodom na dehonestovanie rozhodovacej činnosti Ústavného súdu,” uviedla Macejková.
Konštatovala ďalej, že nález I. senátu ÚS zo 6. decembra 2017 o porušení základných práv kandidátov na ústavných sudcov nie je svojvoľný a nadväzuje, a v odôvodnení aj priamo odkazuje na predchádzajúce rozhodnutia ÚS týkajúce sa problematiky menovania ústavných sudcov, ako aj na stanoviská Benátskej komisie k tejto otázke.
“Citovaný nález I. senátu Ústavného súdu nie je prejavom pohŕdania Ústavou Slovenskej republiky zo strany Ústavného súdu, ale nevyhnutným a logickým dôsledkom jej nerešpektovania a nerešpektovania spomenutých skorších rozhodnutí Ústavného súdu zo strany prezidenta. V dôsledku tohto ústavne nekonformného postupu prezidenta sa musel I. senát Ústavného súdu v odôvodnení citovaného nálezu zaoberať aj otázkou počtu kandidátov a ďalším postupom prezidenta pri výbere a menovaní sudcov Ústavného súdu tak, aby bola zaistená účinná a efektívna ochrana základných práv sťažovateľov a ústavnosti,” uviedla Macejková v stanovisku.
Obviňovanie ÚS a jeho sudcov z otvorenej ignorácie základných princípov právneho štátu či nerešpektovania pravidiel aplikácie a výkladu práva, ako aj označovanie rozhodnutí ÚS za ignorantské zo strany iného ústavného orgánu považuje Macejková v demokratickom právnom štáte za neprípustné.

ZDROJ >>

Komentujte :)