Košice 29. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-František Iván)

Predsedníčka Ústavného súdu (ÚS) SR Ivetta Macejková hodnotí končiaci sa rok 2016 pozitívne. “Pri rozhodovacej činnosti Ústavného súdu ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti sa sudcom ÚS podarilo udržať vysoký štandard ako v dynamike, tak aj v kvalite rozhodovania,” uviedla pre TASR

Ilustračné fotoIlustračné foto

Od 1. januára do 20. decembra 2016 bolo ÚS doručených vyše 15.120 podaní. Za ten čas sudcovia rozhodli o takmer 18.300 návrhoch a sťažnostiach. “Len za prvý polrok 2016 rozhodol jeden sudca Ústavného súdu v priemere o 889 návrhoch a sťažnostiach,” konštatovala šéfka ÚS.

Výrazným negatívom je podľa Macejkovej od roku 2014 pretrvávajúci problém neúplného počtu sudcov ÚS z dôvodu ich nevymenovania prezidentom SR Andrejom Kiskom. “Ak by bol pri súčasnom pracovnom nasadení Ústavný súd v úplnom zložení (13 sudcov), podstatne by sa skrátila dĺžka konania pred ÚS, čo by bol nepochybne veľký krok vpred v prospech sťažovateľov a navrhovateľov pred Ústavným súdom,” uviedla v rámci hodnotenia tohto roka.

Pri rozhodovaní o ústavnosti právnych predpisov rezonovali tento rok rozhodnutia týkajúce sa zákona o vlastníctve bytov, Občianskeho súdneho poriadku, zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, o tepelnej energetike, vysielaní a retransmisii, starobnom dôchodkovom sporení či o poľovníctve.

Aj tento rok ÚS SR v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika zorganizovali v poradí 5. ústavné dni a v ich rámci medzinárodnú vedeckú konferenciu. “Pochváliť sa môžeme aj realizáciou historicky prvého dňa otvorených dverí a vydaním prvej ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky. Tieto aktivity Ústavného súdu sa stretli s vysoko pozitívnymi ohlasmi širokej odbornej i laickej verejnosti,” dodala Macejková.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.