New York  27. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Richard Drew)
 
Prezident so zmenou názvu svojej krajiny nesúhlasí
Macedónsky prezident Gjorge Ivanov vo štvrtok z New Yorku, kde je na rokovaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), nabádal občanov svojej krajiny, aby sa nezúčastnili na nedeľňajšom referende o zmene názvu krajiny. Podľa prezidenta je zmena názvu z Macedónska na Severné Macedónsko, na ktorom sa krajina po dlhoročných vyjednávaniach dohodla so susedným Gréckom, “pascou a flagrantným porušením suverenity Macedónska”.

Na snímke Gjorge Ivanov

Ivanov už dávnejšie avizoval, že on sám sa na nedeľňajšom referende nezúčastní, teraz k zaujatiu podobného postoja vyzval aj občanov svojej krajiny. Podľa aktuálnych prieskumov chce väčšina Macedóncov nový názov krajiny v referende podporiť, problémom však môže byť práve účasť. Referendum nebude platné, ak sa na ňom nezúčastní aspoň 50 percent oprávnených voličov.
Zmena názvu krajiny úzko súvisí s prípadným vstupom Macedónska do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO), o ktoré sa Skopje dlhodobo usiluje. Členstvo krajiny v NATO doteraz blokovalo Grécko, Atény však už prisľúbili, že ak si krajina zmení názov na Severné Macedónsko, jej vstup do aliancie podporí.
Proti zmene názvu Macedónska dlhodobo otvorene aj v zákulisí vystupuje Rusko, ktoré je tradične proti rozširovaniu NATO o ďalšie krajiny, pričom Moskva bojuje proti zmiereniu medzi Gréckom a Macedónskom na oboch stranách hranice. V Grécku napríklad v júli chytili a vyhostili dvoch ruských špiónov, ktorí na území tejto krajiny podnecovali činnosť hnutí zameraných proti prijatiu dohody s Macedónskom. Grécko malo s Ruskom pritom dlhodobo nadštandardné vzťahy, ktoré sa výrazne zhoršili až práve po tejto udalosti.
Zákulisné hry Moskvy počas minulotýždňovej návštevy v Skopje nečakane otvorene skritizoval americký minister obrany Jim Mattis, ktorý Rusko okrem iného obvinil, že v európskych krajinách zakladá, financuje a ovláda politické strany. Moskva podľa Mattisa ovplyvňuje verejnú mienku v Európe vyslovene nekalými spôsobmi, zatiaľ čo Spojené štáty a ďalšie členské krajiny NATO zvyknú vyjadrovať svoje názory verejne. “My hovoríme priamo pred médiami, čo si myslíme. Neposielame peniaze žiadnym ľuďom v zákulisí. Nezakladáme politické strany, ktoré potom ovládame alebo sa snažíme ovládať,” vyhlásil Mattis v narážke na ruské aktivity v Európe.
Podľa amerického ministra obrany “niet pochýb” o tom, že Rusko financuje proruské skupiny v Macedónsku, ktoré sa snažia zvrátiť pozitívny výsledok nadchádzajúceho referenda a zmariť tak členstvo krajiny v NATO. “Posielajú im peniaze, a tiež organizujú širšie kampane, ktorými chcú ovplyvniť výsledok referenda. Mali by sme nechať na macedónskych občanov, ako budú hlasovať,” povedal.
Príspevok Macedónsky prezident vyzýva občanov, aby sa nezúčastnili na referende zobrazený najskôr Hlavné správy.