Skopje 23. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)
 
Macedónsky prezident Gjorge Ivanov v nedeľu vyhlásil, že nebude hlasovať v referende o zmene názvu krajiny, ktoré sa uskutoční 30. septembra. Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke Gjorge Ivanov

Prezident Ivanov oznámil svoje rozhodnutie, že v referende nebude hlasovať, počas návštevy v Spojených štátoch, keď sa v Detroite stretol s tamojšou macedónskou diaspórou.
Vo svojom prejave Ivanov označil dohodu s Gréckom za “škodlivú” pre Macedónsko. Upozornil, že “ani po schválení dohody s Gréckom a zakotvení príslušných zmien do ústavy, členstvo Macedónska v EÚ a NATO nenastane automaticky”.
K dohode o zmene názvu krajiny na “Republika Severné Macedónsko” dospeli Macedónsko a susedné Grécko v júni tohto roka po dlhoročnom spore, ktorý blokoval vstup Skopje do NATO. Zmluva sa považuje aj za kľúčový krok k zredukovaniu ruského vplyvu na Balkáne.
Plebiscit, ktorý sa bude konať 30. septembra, je západnými politikmi označovaný za “historickú šancu” pre túto malú balkánsku krajinu na začatie prístupového procesu do NATO a EÚ.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Macedónčania v referende dohodu s Gréckom podporia. Otázne však je, či účasť voličov dosiahne požadovaných 50 percent, aby plebiscit mohol byť platný, uviedla AP.
 
Príspevok Macedónsky prezident nebude hlasovať v referende o zmene názvu svojej krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.