Skopje 31. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)
 
Macedónsky premiér Zoran Zaev vyzval v utorok svojich krajanov, aby sa 30. septembra zúčastnili na referende, ktoré by malo potvrdiť zmenu názvu krajiny. Súčasne nepriamo apeloval i na podporu macedónsko-gréckej zmluvy o rovnakej otázke.

Na snímke macedónsky premiér Zoran Zaev

Predseda macedónskej vlády na tlačovej konferencii v Skopje zdôraznil, že občania by mali prevziať zodpovednosť za vlastnú budúcnosť a pri plebiscite si zvoliť cestu vedúcu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. “Žiadam Vás, aby ste namiesto temna a izolácie zvolili svetlo a budúcnosť,” formuloval Zaev. Súčasne požiadal krajanov, aby sa ničím a nikým nenechali odradiť od účasti na plebiscite.
Šéf macedónskeho vládneho kabinetu vyjadril presvedčenie, že do volebných miestností príde v deň referenda viac ako polovica občanov a ich veľká väčšina bude hlasovať za.
Zaev vyjadril nádej, že najsilnejšia opozičná strana VMRO-DPMNE nebude občanov vyzývať na bojkot referenda, a to napriek tomu, že sa usiluje zabrániť, aby bolo úspešné.
Informovali o tom svetové tlačové agentúry. Na pondelkovom hlasovaní macedónskych zákonodarcov v Skopje, na ktorom sa rozhodlo o termíne referenda, sa poslanci spomínanej opozičnej strany nezúčastnili.
Vyriešenie bilaterálneho, viac ako štvrťstoročie pretrvávajúceho sporu o názov Macedónska je predpokladom pre ďalšie začlenenie postjuhoslovanskej republiky do euroatlantických štruktúr, ktorému doteraz bránilo veto Grécka.
K oficiálnej zmene názvu i macedónskej ústavy by malo dôjsť až po referende. Ak by občania dohodu v plebiscite odmietli, budú nasledovať predčasné voľby. Až potom by grécky parlament ratifikoval danú zmluvu.
 
Príspevok Macedónsky premiér vyzval občanov, aby v referende hlasovali za zmenu názvu zobrazený najskôr Hlavné správy.