Skopje 11. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Boris Grdanoski)
 
Macedónskemu premiérovi sa vo štvrtok nepodarilo získať dostatočný počet hlasov poslancov na dokončenie ústavnej zmeny súvisiacej s premenovaním krajiny na Republiku Severné Macedónsko, čím by zároveň vyriešili dlhoročný spor s Gréckom. Zoran Zaev novinárom v Skopje povedal, že nezískal požadované dve tretiny hlasov 120-členného parlamentu

Na snímke macedónsky premiér Zoran Zaev

Hlasovanie skomplikovala strana zastupujúca najpočetnejšiu menšinu v krajine – Albáncov. Tí majú problém s plánovaným ústavným označením “macedónske občianstvo” a namiesto neho žiadajú názov “občania Republiky Severné Macedónsko”, čím podľa nich ochránia identitu 2,1 milióna etnických Albáncov. Premiér vyhlásil, že označenie “macedónske občianstvo” je kľúčové v dohode s Gréckom.
Pred budovou parlamentu už druhý deň protestovali stovky podporovateľov opozície, ktorí žiadajú predčasné voľby a rozpustenie parlamentu.
Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť “prisvojiť si” odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO.
 
Príspevok Macedónsky premiér nezískal podporu parlamentu na zmenu názvu krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.