Skopje 20. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Boris Grdanoski)
 
Macedónsky parlament odhlasoval v piatok neskoro večer začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor so susedným Gréckom. Informovala o tom tlačová agentúra DPA

Na snímke poslanci macedónskeho parlamentu

V prospech návrhu na príslušné zmeny v ústave hlasovalo všetkých 80 prítomných zákonodarcov, teda presne dve tretiny ich celkového počtu, čo je minimum požadované pri akejkoľvek novelizácii základného zákona.
K podporovateľom zmeny názvu z vládnej koalície sa pridali aj viacerí poslanci nacionalistickej opozičnej strany VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty), ktorá je inak proti dohode s Gréckom. Zvyšní zástupcovia VMRO-DPMNE v parlamente hlasovanie bojkotovali.
Samotnému hlasovaniu predchádzala chaotická rozprava, pričom zazneli obvinenia, že premiér Zoran Zaev sa pokúšal podplácať alebo vydierať opozičných poslancov v snahe získať ich hlasy. Zaev to prostredníctvom vyhlásenia poprel a pohrozil žalobami za ohováranie.
Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu Macedónska do ústavy potrvá tri mesiace. Na záver bude potrebné ďalšie schválenie dvojtretinovou väčšinou v parlamente, čo je pravdepodobné ešte v januári.
Zaev už dávnejšie vyhlásil, že v prípade neschválenia navrhovaných zmien bude iniciovať predčasné parlamentné voľby.
Na základe júnovej dohody s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.
K zmene názvu sa mali občania Macedónska vyjadriť 30. septembra v nezáväznom referende. Hoci mali vo výsledkoch výraznú prevahu podporovatelia, vzhľadom na nízku účasť bolo hlasovanie vyhlásené za neplatné.
 
Príspevok Macedónsky parlament podporil zmenu názvu krajiny; proces potrvá mesiace zobrazený najskôr Hlavné správy.