Macedónsko: Opakované hlasovanie v jedinej obci môže zmeniť výsledky volieb

Skopje 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)

V jedinom volebnom stredisku v macedónskej obci Tearce na severozápade krajiny sa dnes na príkaz ústrednej volebnej komisie opakovalo hlasovanie z predčasných parlamentných volieb z 11. decembra, ktoré môže zmeniť zloženie parlamentu, hoci ide iba o 714 voličov

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ak v obci zvíťazí opozičný Sociálnodemokratický zväz Macedónska (SDSM), vládnuca stredopravá strana premiéra Nikolu Gruevského (VMRO-DPMNE) príde o jedno parlamentné kreslo, vďaka ktorému má v parlamente tesnú väčšinu. Oba hlavné bloky by potom mali rovnako po 50 parlamentných kresiel.

Podľa oficiálnych výsledkov volieb z 11. decembra má VMRO-DPMNE 51 a SDSM 49 zo 120 kresiel v macedónskom parlamente. Dnešné opakované hlasovanie v Tearce by potenciálne mohlo pripraviť Gruevského stranu o jedno kreslo, ktoré by mohlo pripadnúť sociálnym demokratom. Tí by následne mohli vytvoriť koalíciu s dvoma albánskymi stranami a zabrániť tak Gruevského návratu do premiérskeho kresla.

Gruevski obviňuje macedónsku opozíciu ale aj zahraničných diplomatov z toho, že sa ho snažia pripraviť o volebné víťazstvo. Predčasné voľby, ktorých konanie sprostredkovala EÚ, mali ukončiť dva a pol roka trvajúcu hlbokú politickú krízu v Macedónsku.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.