Skopje 18. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)
 
Macedónska vláda schválila v pondelok návrh zákona, ktorý súvisí s uzavretím bilaterálnej dohody s Gréckom o novom názve tejto bývalej juhoslovanskej republiky a s jej ratifikáciou v parlamente. Vláda predloží tento návrh teraz zákonodarcom.

Na snímke zľava macedónsky minister zahraničných vecí Nikola Dimitrov, macedónsky premiér Zoran Zaev, grécky premiér Alexis Tsipras a grécky šéf rezortu diplomacie Nikos Kotzias

Informovala o tom tlačová agentúra APA s odvolaním sa na miestne oficiálne zdroje.
Na ratifikáciu dohody, proti ktorej protestovali v Skopje v nedeľu odporcovia nového názvu krajiny, je potrebná jednoduchá väčšina hlasov, čo v prípade 120-členného zákonodarného zboru znamená za účasti najmenej 61 poslancov v rokovacej sieni minimálne podporu 31 z nich.
Názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, pod ktorým bola krajina dočasne registrovaná od roku 1993 aj v Organizácii Spojených národov, by v zmysle dohody mal nahradiť názov Republika Severné Macedónsko.
K realizácii obsahu dohody, ktorá by znamenala definitívne ukončenie viac ako štvrťstoročie trvajúceho sporu a otvorenie cesty Macedónska do euroatlantických štruktúr, by malo dôjsť postupne.
Dokument podpísali v nedeľu na gréckej strane Prespanského jazera ministri zahraničných vecí oboch krajín. Parlamenty oboch krajín musia dohodu ratifikovať. K oficiálnej zmene názvu krajiny by malo dôjsť až po plebiscite v Macedónsku plánovanom na jeseň 2018. Ak by občania v referende nový názov schválili, malo by dôjsť aj k úprave macedónskej ústavy. Keby sa tak nestalo, v krajine by sa mali uskutočniť predčasné parlamentné voľby, ktoré by sa stali súčasne aj akýmsi plebiscitom.
 
Príspevok Macedónska vláda schválila návrh zákona súvisiaci so zmenou názvu krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.