Berlín 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Meyer)
 
Správu, v ktorej šéf nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen zdôvodňuje svoje kontroverzné vnímané tvrdenia týkajúce sa udalostí v Chemnitzi, už doručili na Úrad spolkovej kancelárky i na spolkové ministerstvo vnútra v Berlíne.

Na snímke protestujúci

Potvrdili to hovorca vlády Steffen Seibert i hovorkyňa uvedeného rezortu.
Kancelárka Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer sa chcú teraz osobne oboznámiť s obsahom správy. Minister mieni následne o dokumente, ktorého obsah zatiaľ nie je určený pre širokú verejnosť, informovať aj zákonodarcov.
Maassenove minulotýždňové tvrdenia o neexistencii dôkazov autenticity videozáznamu útoku na cudzincov v meste Chemnitz i možnosti cielenej falošnej informácie s možným zámerom odpútať pozornosť občanov od vraždy spáchanej v tomto nemeckom meste vyvolali ostré reakcie. Objavili sa dokonca pochybnosti o zotrvaní šéfa BfV vo funkcii, či volanie po jeho rezignácii.
Maassen pre najčítanejší nemecký denník Bild spochybnil aj opodstatnenosť použitia slovného spojenia “štvanica” na cudzincov, ktorý v súvislosti s udalosťami v Chemnitzi vyslovila kancelárka. Už v uplynulú stredu ho na pôde saského krajinského parlamentu spochybnil i tamojší krajinský premiér a Merkelovej stranícky kolega Michael Kretschmer. Podľa jeho slov by sa dianie v Chemnitzi malo popísať jeho správne. “Je jasné, že tam nebola luza, štvanica, a nedošlo tam k pogromom,” formuloval Kretschmer.
Nepokoje a protesty v saskom Chemnitzi nasledovali krátko po zabití 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorého sú podozriví utečenci z krajín Blízkeho a Stredného východu.
Po víkendovom zabití 22-ročného Nemca v Köthene v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko jestvujú obavy, aby sa dianie z Chemnitzu nezopakovalo aj v tomto meste.
 
Príspevok Maassenovu správu týkajúcu sa Chemnitzu má už Merkelová i Seehofer zobrazený najskôr Hlavné správy.