Berlín 5. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)
 
Proti končiacemu šéfovi nemeckej tajnej služby sa obrátil aj jeho doterajší ochranca, minister vnútra Seehofeer. Svojimi nedávnymi výrokmi Maassen podľa neho prekročil čiaru

Na snímke Hans-Georg Maassen

Niekoľko mesiacov trvajúca sága okolo Hansa-Georga Maassena, dosluhujúceho šéfa nemeckej tajnej služby, Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV), nabrala v pondelok nový smer. Po tom, čo na verejnosť prenikol jeho prejav, v ktorom tvrdil, že sa proti nemu spikli “radikálne ľavicové sily vo vláde”, s ním stratil trpezlivosť už aj jeho doterajší ochranca, minister vnútra Horst Seehofer. Maassen svojimi vyjadreniami podľa Seehofera “prekročil čiaru”, jeho postoj je preňho “osobným sklamaním” a za týchto nových okolností “nemôže pokračovať vo vláde v žiadnej funkcii”.
Práve Seehofer pritom až doteraz trval na Maassenovom zotrvaní vo vláde. Palicu nad svojím politickým chránencom podľa vlastných slov zlomil až po tom, ako si vypočul prepis jeho nedávneho rozlúčkového prejavu na rokovaní so šéfmi tajných služieb členských krajín EÚ. Okrem iného v ňom vyhlásil, že ho z postu šéfa nemeckej tajnej služby vypudilo radikálne krídlo vo vládnej Sociálnodemokratickej strana Nemecka (SPD), ktoré tým chcelo vyvolať vládnu krízu a povaliť vládu, do ktorej už od začiatku nechcelo patriť.
Maassen ďalej tvrdil, že sa ho rozhodli zbaviť preto, lebo je “kritikom idealistickej, naivnej a ľavicovej politiky v otázke prístupu k prisťahovalcom a bezpečnosti”. Paradoxom je, že za takéhoto politika sa v Nemecku považuje aj Seehofer, ktorý sa teraz obrátil proti Maassenovi.
Dôvodom odvolania Maassena z postu šéfa nemeckej tajnej služby boli kontroverzie, ktoré sa začali objavovať v súvislosti s jeho postojmi k otázke pravicového extrémizmu. Viacerí koaliční politici spochybňovali jeho nestrannosť a vyjadrovali obavy, že môže mať v niektorých ohľadoch blízko ku krajnej pravici a k protiimigrantskej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Maassen, ktorý bol vo funkcii šéfa tajnej služby od roku 2012, sa dostal do centra politickej debaty najmä po násilnostiach vo východonemeckom Chemnitzi. Po tom, čo hovorca kancelárky Steffen Seibert vyhlásil, že v meste a aj inde v Nemecku dochádza k “honom na cudzincov”, Maassen vystúpil s tým, že on o žiadnych takýchto honoch nič nevie.
Keď sa ho následne pýtali na jeho názor na video, ktoré zachytáva útok pravicových extrémistov na prisťahovalcov, Maassen spochybňoval jeho autenticitu. Následne sa začali množiť informácie, podľa ktorých by mal mať blízko k AfD, čo on sám popiera.
Seehofer po rozhodnutí vlády o Maassenovom odvolaní z čela tajnej služby najprv tomuto politikovi pridelil funkciu námestníka na svojom ministerstve vnútra, čím ho v rámci hierarchie vo vláde dokonca povýšil a zdvihol mu plat. To sa však stretlo s odporom verejnosti aj koaličných strán, a tak Seehofer pre Maassena vytvoril novú funkciu špeciálneho poradcu pre európske a vnútorné záležitosti.
Maassenove nedávne výroky pred šéfmi európskych tajných služieb sa však pričinili o to, že namiesto novej funkcie poradcu ministra vnútra pôjde do predčasného dôchodku.
 
Príspevok Maassena nakoniec úplne vyhodia z vlády, pokazil si to výrokmi o spiknutí radikálnej ľavice zobrazený najskôr Hlavné správy.