Brusel 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v pondelok v Bruseli znepokojenie v súvislosti s najnovším napätím okolo jadrovej dohody s Iránom. Maas to zdôraznil počas rozhovorov s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom, pričom zdôraznil, že je v “existenčnom” záujme EÚ, aby jadrovú dohodu z roku 2015 udržala pri živote

Na snímke Heiko Maas

“Sme znepokojení vývojom udalostí a napätím v danom regióne,” povedal Maas podľa tlačovej agentúry DPA šéfovi americkej diplomacie. Pompeo sa rozhodol pre nečakanú návštevu Bruselu, kde v pondelok zasadá Rada EÚ pre zahraničné veci, aby s európskymi partnermi rokoval o “naliehavých záležitostiach” vrátane Iránu.

“Nechceme, aby to viedlo k vojenskej eskalácii,” zdôraznil Maas pred Pompeom. Jeho slová sú reakciou na skutočnosť, že Spojené štáty uplynulý týždeň vyslali do oblasti Perzského zálivu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj svoje bombardéry, pričom v piatok ohlásili aj presun batérie rakiet typu Patriot na Blízky východ. Tieto kroky sú podľa Washingtonu reakciou na obavy z možného zámeru Teheránu zaútočiť na americké sily alebo záujmy v regióne.

Šéf nemeckej diplomacie privítal možnosť porozprávať sa so svojím americkým partnerom o súčasnej situácii a poukázal aj na obavy spojené s vyslaním vojnových lodí do tohto regiónu.

Maas zdôraznil, že EÚ a USA, aj keď majú opačné názory na jadrovú dohodu, v prípade Iránu sledujú ten istý cieľ, a to je Irán bez vlastníctva jadrových zbraní. Aj preto by podľa neho mali Američania a Európania navzájom čo najviac komunikovať.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj