Skopje 19. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 
Referendum o dohode s Gréckom o zmene názvu krajiny, ktoré je naplánované na 30. septembra, je “historickou šancou” pre Macedóncov. V Skopje to v utorok povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

“Rozhodnutie je teraz v rukách občanov Macedónska… Je to historická šanca ukončiť tento spor raz a navždy,” vyhlásil podľa agentúry DPA Maas, ktorý rovnako ako množstvo ďalších západných predstaviteľov navštívil Skopje, aby vyslovil podporu referendu a ľavicovému premiérovi krajiny Zoranovi Zaevovi.
Macedónsko v uplynulých dňoch navštívili napríklad  nemecká kancelárka Angela Merkelová, rakúsky kancelár Sebastian Kurz, eurokomisár pre rozšírenie Johannes Hahn či americký minister obrany Jim Mattis.
K dohode o zmene názvu krajiny dospeli Macedónsko a susedné Grécko v júni tohto roka po dlhoročnom spore, ktorý blokoval vstup Skopje do NATO. Zmluva sa považuje za kľúčový krok k zredukovaniu ruského vplyvu na Balkáne.
NATO pozvalo Macedónsko na prístupové rokovania, uviedlo však, že krajina musí najprv zmeniť svoju ústavu a prijať nový názov. EÚ tiež oznámila, že stanoví dátum prístupových rokovaní s Macedónskom v závislosti od implementácie dohody. Po novom sa má Macedónsko volať “Republika Severné Macedónsko”.
Maas v stredu navštívi Grécko, kde ho prijme premiér Alexis Tsipras.
 
Príspevok Maas: Referendum v Macedónsku je “historickou šancou” zobrazený najskôr Hlavné správy.