Berlín 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Hannibal Hanschke)
 
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas uviedol, že by sa malo rokovať o tom, či je potrebné opätovne diskutovať o dohode o plánovanom odchode Británie z Európskej únie, ale len v prípade, ak tento krok podporia všetky krajiny EÚ. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

Mass v rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF vo štvrtok večer povedal, že s britským ministrom zahraničných vecí Jeremym Huntom už hovoril. Podľa neho sa tento týždeň ukázalo, že bezdohodový brexit nemá väčšinovú podporu členov Dolnej snemovne britského parlamentu.
Maas predtým vo štvrtok povedal, že je “ťažké si predstaviť”, že dôjde k prehodnoteniu dohody o brexite, teda o vystúpení Británie z EÚ. “Takže otázka znie, ako bude táto dohoda vyzerať,” povedal neskôr pre ZDF.
“Nakoniec bude ale otázne, či treba otvoriť nové rokovania o dohode, na čo je potrebný súhlas všetkých 27 členských štátov, to znamená, že každý sa na tom musí zúčastniť. Toto je potrebné teraz prerokovať,” uviedol Maas.
“Briti doteraz hovorili, čo nechcú. Teraz musia povedať, čo chcú,” dodal.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu zákonodarcom v Berlíne podľa dvoch zúčastnených povedala, že je pre ňu “jasné, že nemôže dôjsť k novým rokovaniam” o brexite.
 
Príspevok Maas: Musíme prerokovať, či treba opätovne diskutovať o dohode o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.