Berlín 23. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Czarek Sokolowski)
 
Európska únia by mala vytvoriť systém, ktorý by umožnil Bruselu finančné operácie nezávislé od Washingtonu, uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

“Je najvyšší čas, aby sa vzťahy medzi USA a EÚ premerali. Nie aby sa zanechali, ale renovovali a prehodnotili,” konštatuje Maas pre ekonomický denník Handelsblatt s tým, že nová cesta by sa mala stavať na základe “vyváženého partnerstva”, čo znamená, že “aj Európa preberie časť zodpovednosti, kde Amerika odstupuje, a poukáže na to, kde USA už prechádzajú červené čiary”.
Podľa Maasa by cieľom európskej zahraničnej politiky malo byť “vybudovať suverénnu a silnú Európu” v úzkej spolupráci s Francúzskom a ďalšími európskymi krajinami. Transatlantická väzba by sa nemala chápať ako nenahraditeľná v otázke bezpečnosti, ale “potrebujeme Spojené štáty, či už ako partner v NATO alebo v boji proti terorizmu”.
Slová nemeckého ministra zahraničných vecí prichádzajú, keď USA vystúpili z iránskej jadrovej dohody a opätovne uložili sankcie proti Teheránu. EÚ však naďalej ponecháva dohodu v platnosti, napriek politickému tlaku Washingtonu. “Každý deň, keď je dohoda nažive, je lepšia ako extrémne výbušná kríza, ktorá by inak ohrozovala Blízky východ,” napísal Mass.
Aj v ekonomickej oblasti teda navrhuje určitú nezávislosť EÚ od Washingtonu: “Je nevyhnutné, aby sme posilnili európsku autonómiu vytvorením platobných kanálov, ktoré sú nezávislé od Spojených štátov, vytvorili Európsky menový fond a prestavať nezávislý systém SWIFT.”
RT vysvetľuje, že SWIFT je sieť, ktorá umožňuje finančným inštitúciám na celom svete odosielať a prijímať informácie o finančných transakciách so sídlom v Belgicku. Manažment systému tvrdí, že spoločnosť SWIFT síce zostáva politicky neutrálna a nezávislá, ale vyskytli sa správy, že USA majú aj prostredníctvom tohto systému dostatočné právomoci na blokovanie transakcií.
Napríklad v roku 2012 dánske noviny Berlingske napísali, že úrady USA dokázali zaistiť peniaze, ktoré boli prenesené od dánskeho podnikateľa na nemeckú banku za isté množstvo kubánskych cigár, čo je tovar sankcionovaný zo strany USA. Tie transakciu mohli zablokovať, pretože bola uskutočnená v amerických dolároch.
EÚ presadila takzvaný blokovací štatút na ochranu svojich firiem pôsobiacich v Iráne, v záujme ochrany od sankcií USA proti tejto krajine. Avšak európske spoločnosti ako Total, Maersk a iní prestali spolupracovať s Iránom zo strachu pred americkými sankciami. Tieto firmy sú závislé od amerického medzinárodného bankového systému a medzinárodných finančných trhov.
 
Príspevok Maas: Európa potrebuje finančný systém nezávislý od USA zobrazený najskôr Hlavné správy.