Viedeň 31. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Irán aj naďalej dodržiava ustanovenia dohody so šiestimi svetovými mocnosťami, v ktorej sa pred dvoma rokmi zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie súvisiacich sankcií. Vyplýva to z dnes zverejnenej štvrťročnej správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), napísala agentúra DPA.
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano

MAAE svoju správu vydala týždeň po tom, čo sídlo tejto organizácie vo Viedni navštívila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a podrobila dohodu kritike, pričom vyslovila obavy o jej dodržiavanie zo strany Iránu.
Podľa najnovších zistení MAAE sú iránske zásoby obohateného uránu stále pod stanovenou hranicou 300 kilogramov a prekročená nebola ani výrobná kapacita zariadení na obohacovanie uránu.
Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.
Dohoda podpísaná po dlhoročných rokovaniach v júli 2015 vo Viedni umožňuje Iránu naďalej rozvíjať jadrovú energetiku a výskum. Sledovanie procesu obmedzovania jadrového programu je úlohou MAAE.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.