Minister kultúry Marek Maďarič. Foto: TASR – Michal Svítok

Bratislava 24. januára (TASR) – Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) rozumie argumentom, pre ktoré minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) nebude kandidovať na prezidenta.

Prečítajte si: M. Lajčák: Nebudem kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky

Nechcel polemizovať o tom, či bude teraz hlavným kandidátom Smeru-SD na prezidenta podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. „To vám teraz neviem povedať,“ povedal novinárom pred stredajším rokovaním vlády.

V téme prezidentských volieb bude podľa Maďariča určujúce to, či bude kandidovať aj súčasný prezident SR Andrej Kiska. „A keď to bude jasné, až potom všetky ostatné úvahy budú zaujímavejšie,“ objasnil Maďarič.

Prečítajte si aj: I. Matovič: Je mi ľúto, že M. Lajčák nebude kandidovať za prezidenta

Lajčák svoju prezidentskú kandidatúru vylúčil v stredajšom rozhovore pre denník Pravda. Tvrdí, že nikdy o tom neuvažoval. „Chcem sa ďalej venovať zahraničnej politike, ktorá ma napĺňa,“ vyhlásil s tým, že je to konečné rozhodnutie, ktoré sa nezmení. Zároveň avizoval, že po skončení na čele Valného zhromaždenia OSN sa vráti na ministerstvo.

Záujem o prezidentské kreslo nemá ani premiér Robert Fico (Smer-SD), potvrdil nedávno médiám. Svoju kandidatúru vylúčil aj Maďarič. O jeho možnej kandidatúre sa v kuloároch špekulovalo po tom, ako sa otvorene kriticky vyjadroval k fungovaniu Smeru-SD. Maďarič sa koncom minulého roka vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD, pretože je presvedčený, že zmeny treba aj vo vedení strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR