Coronet Peak 28. septembra 2018 (HSP/Foto:Instagram-Adam Žampa)
 
Najstaršie lyžiarske stredisko na Novom Zélande privítalo na sústredení koncom júla lyžiarov z celého sveta, medzi nimi aj našich slovenských bratov Adama (28) a Andreasa (25) Žampovcov, a nechýbal ani ich najmladší súrodenec Teo Žampa (16), ktorý bol súčasťou tímu už po tretíkrát.


28. októbra sa obaja bratia Adam a Andreas predstavia v Söldene, na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní. Pred začatím sezóny však zopakovali svoju mustru prípravy, no už so svojim novým, hlavným trénerom – Francúzom Raomainom Velezom. “Sme radi, že Romain prijal našu ponuku ako hlavný tréner, a vymenil tak nášho otca po šiesitch rokoch, ktorý v našom tíme ostáva na pozícií mentora a radcu,  a prioritne sa bude venovať nášmu najmladšiemu bratovi Teovi. Veríme, že nás táto pozitívna zmena posunie ďalej a všetkých športových fanúšikov potešíme v zime našími výsledkami”, vysvetľuje aktuálne obsadenie Žampa tímu, špecialista na obrovský slalom Andreas Žampa. Po Ski-testingu vo Francúzsku sa naši najvýraznejší mužskí lyžiari presunuli na Nový Zéland, kde pod vedením už spomínaného trénera Veleza absolvovali sústredenie a následne potvrdili svoj lyžiarsky potenciál, keď počas Australian New Zeland Cup sa na stupni víťazov objavili obe mena bratov Žampovcov.
 
Adam vyhral preteky FIS a skvelú štartovaciu pozíciu na svetovom pohári

Adam má na konte 5. aj 6. miesto zo zimných olympijských hier v Soči 2014 v kombinácii, resp. slalome a aj niekoľko znamenitých výsledkov vo Svetovom pohári. Po neúspešných dvoch sezónach, kde Adam práve kvôli zdravotným problémom nebol vo forme tak ako si prial, túto sezónu nenechal nič na náhodu a po tvrdých tréningov a príprave si práve v stredisku Coronet Peak, v slalomových pretekoch kategórie FIS vybojoval jednoznačné víťazstvo. Dvojnásobný olympionik bol v súčte oboch kôl o 97 stotín rýchlejší ako Američan Mark Engel, takže zlatú medialu z Australsko-Novozélandského pohára ANC (Continental Cup) si jednoznačne zaslúžil.  Okrem tohto výrazneho víťazstva si Adam odniesol z medzinárodných majstrovstiev Nového Zélandu, päť prvých miest, štyri druhé a jedno tretie miesto. Zároveň si tak nazbieral body na blížiaci sa Svetový pohár v Söldene, ktorý je pre neho ďalšou výzvou po zraneniach.  “Som nesmierne rád, že sa mi podarilo vyhrať prvé preteky ešte v polovici augusta, kde som vo FIS zjazdoch vyhral slalom so značným náskokom, bol to super tréning. No vedel som, že má čaká ešte dôležitejšia časť sústredenia, kde sa musím zamerať na preteky koncom augusta, aby som nazbieral dôležité body na Svetový pohár v Rakúskych Alpách, čo sa mi aj podarilo. Pred Novým Zélandom, po zraneniach som bol na 115.mieste, teraz som si vybojoval skvelú štartovaciu pozíciu 31.miesto. Je to pre mňa akési zrkadlo nášho nového tímu, že sme zohratí a vzájomne si rozumieme, a že každý z nás maká na 100%. Náš tréner perfektne nastavil letnú časť sezóny, verím, že túto zohratosť prenesieme aj do naozajstnej zimnej sezóny, ktorú štartujeme 28.októbra v  Söldene,“ hovorí úspešný slovenský zjazdár Adam Žampa.

Andreas odštaroval letnú časť sezóny ako špecialista na obrovský slalom

Andreas, meno mladšieho brata Adama sa čoraz viac skloňuje len v superlatívoch. Minulú sezónu ho zahraničné, športové média prirovnali k americkej legende – Bode Miller, keď sa umiestnil v pretekoch SP na najťažšom kopci tejto disciplíny. Vo švajčiarskom Adelbodene získal 18.miesto a vypracoval sa tak na špecialistu obrovského slalomu. Letnú prípravu Andreas nenechal tiež na náhodu a na stupni víťazov v Coronet Peaku získal 2.miesto v obrovskom slalome National Championships.
Redakciu informovala PR manažérka Jana Trellová.
 
Príspevok Lyžiari Žampovci odštartovali sezónu vo veľkom štýle zobrazený najskôr Hlavné správy.