Lučenec 27. marca 2018 (HSP/cas.sk/TASR/Foto:TASR-Branislav Račko)

Tí, čo kritizovali ekonomickú stránku vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nominantmi ĽSNS v minulom volebnom období, asi nečakali, že nové vedenie kraja si hneď na začiatku mandátu bude chcieť schváliť rozprávkové platy. Na poslednom zasadnutí krajských poslancov v Lučenci sa pokúšali o vysoké zvýšenie platov, ktoré sa mohlo vyšplhať až na úroveň 7000 eur. Informáciu o tom priniesol denník Nový čas ako aj agentúra TASR a informoval o tom aj poslanec Milan Uhrík na sociálnej sieti

Na snímke vpravo kandidát na post predsedu BBSK Ján Lunter

Mzdy a odmeny zamestnancov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bude od začiatku apríla určovať nový poriadok odmeňovania. Schválili ho poslanci Zastupiteľstva BBSK na svojom pondelkovom (26.3.) výjazdovom rokovaní v Lučenci s tým, že jeho platnosť bude na obdobie jedného kalendárneho roka.

Pracovníkom a najmä tým riadiacim sa pod novým županom Jánom Lunterom pracuje a bude pracovať zrejme veľmi dobre. Ich platy majú narásť o tisícky eur. Riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Matúš Hollý predniesol na pondelkovom zasadnutí poslancov v Lučenci nový spôsob odmeňovania zamestnancov úradu, pričom najvýraznejšie zvýšenie sa týkalo práve jeho, keďže podľa pôvodných výpočtov by mohol mesačne poberať plat v približnej výške 7 200 eur.

“Doteraz platný odmeňovací poriadok bol schválený v apríli 2017. Tento poriadok už dnes nezodpovedá aktuálnym potrebám pre efektívne riadenie a ani plne nevyhovuje platnej legislatíve. Preto je potrebné nahradiť ho novým,” priblížil riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý, ktorý bol jeho predkladateľom.

Rozhodujúcimi dôvodmi na zmenu bolo podľa jeho slov zosúladenie minimálnych mzdových nárokov s platnými právnymi predpismi, prispôsobenie mzdových rozpätí a kategórií novej organizačnej štruktúre Úradu BBSK, zvýšenie flexibility a transparentnosti pri odmeňovaní, ako aj zvýšenie konkurencieschopnosti úradu pri nábore nových zamestnancov.

V rozprave však viacerí poslanci poukázali na veľké nerovnomernosti medzi výškou platov riadiacich pracovníkov a bežných zamestnancov.
Niektorí tiež vyjadrili obavy, že v pôvodnom návrhu poriadku boli stanovené príliš vysoké platové stropy a spolu s odmenami by tak platy riadiacich pracovníkov v krajnom prípade mohli dosiahnuť sumy vo výške 5000 až 7000 eur.

Na základe tohto návrhu by však  riaditeľ úradu BBSK, ktorý má mimochodom iba okolo 30 rokov a predtým pracoval práve v jednej z firiem súčasného župana Luntera, mohol ročne zarobiť aj s odmenami neuveriteľných 84 000 EUR. To je dokonca viac ako zarobí samotný predseda kraja.

“Ja nehovorím, že by im ich niekto dal (odmeny, ktoré by spolu s platom činili aj 7 tisíc eur, pozn. red.), ale na papieri to bolo napísané, konštatovala poslankyňa Božena Kováčová, podľa ktorej v tejto veci s vedením BBSK hľadali kompromis. Našli sme ho v tom, že sme obmedzili odmeny riaditeľovi úradu a maximálne odmeny riaditeľom odborov. Takisto sme schválili to, že maximálny plat riaditeľa úradu môže byť najviac 3500 eur,” dodala Kováčová s tým, že viac mu nemôže dať ani predseda BBSK.

Lunter totiž následne  navrhol nový poriadok odmeňovania, podľa ktorého by mali viac zarábať najmä riaditeľ úradu Matúš Hollý a vedúci jednotlivých odborov. S funkciami riaditeľov odborov by bol spojený nárast platu na minimálne 3 350 eur, no niektorí by mohli dostať aj 5 000 mesačne. K tomuto ešte nie sú zarátané navrhované odmeny.

Poslanci zároveň zaviazali vedenie kraja, aby do budúceho zastupiteľstva vyčíslilo finančný dosah návrhu, na základe ktorého by sa zvýšil osobný príplatok všetkým 3100 zamestnancom BBSK o sumu 100 eur. “Verím, že na budúce zastupiteľstvo tento návrh dostaneme a rozprúdime diskusiu o tom, akým spôsobom a kedy zamestnancom tieto prostriedky poukážeme na účty,” zakončila Kováčová

S výrazným zvýšením platov nesúhlasili najmä poslanci Smeru-SD a bývalý predseda Marian Kotleba z ĽSNS. „Prišli sme s pripomienkami, pretože priemerný plat v tomto kraji je 900 eur, takže nie je možné, aby manažéri na úrade zarábali 5-tisíc,“ uviedla poslankyňa Božena Kováčová. Pridal sa k nej aj Kotleba, ktorý povedal, že je nepochopiteľné, aby riaditeľ úradu mal 1,6-násobok platu samotného predsedu úradu, a to za podmienok, že vznikajú nové funkcie, takže riaditeľ bude mať menej práce.

Poslanci napokon Lunterovemu riaditeľovi schválili zvýšenie platu na 3500 eur (t.j. navýšenie o 1300 eur) a ostatným manažérom na 3700 eur. Je však zaujímavé, že prvou prioritou, ktorou sa nové vedenie zaoberalo, sú platové otázky, keďže doposiaľ za ich prácou nie sú takmer žiadne konkrétne výsledky.