Minsk 19. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)
 

Prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko uviedol, že zaviesť diktatúru v republike je nereálne a podobné vyhlásenia sú „smiešne”.

Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko

„Žijeme v demokratickej krajine. Pričom zovretí medzi dvoma demokratickými blokmi zo západu a z východu. Na juhu je úplná demokracia. Realizovať nejakú diktatúru v Bielorusku, to je proste nereálne a tí, ktorí také veci hovoria, sú smiešni,” citovala v sobotu slová prezidenta jeho tlačová kancelária.
Medzitým Lukašenko uviedol, že „poriadok v krajine je, a vždy bude”.
Na začiatku týždňa sa Lukašenko počas svojej pracovnej cesty do Vitebskej a Oršanskej oblasti zúčastnil zasadania, na ktorom kritizoval úradníkov za nedodržanie príkazov pre rozvoj regiónu. Prezident opakovane konštatoval, že plnenie pokynov pre rozvoj regiónu je ukazovateľom účinnosti práce vlády a miestnych orgánov.
Následne kritika viedla k niekoľkým rozhodnutiam týkajúcich sa zamestnancov a k disciplinárnym sankciám. V spojitosti s tým dvaja ministri stratili svoje miesta.
V sobotu hlava bieloruského štátu uviedla, že menuje Sergeja Rumasa, riaditeľa rozvojovej banky, na post predsedu vlády. Tiež menoval podpredsedov vlády a niekoľko ministrov.
 

Príspevok Lukašenko nazval „smiešnym” vyhlásenie o diktatúre v Bielorusku a vymenil vládu zobrazený najskôr Hlavné správy.