Nepjito 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aung Shine Oo)

Ľudskoprávne organizácie dnes kritizovali mjanmarskú političku Aun Schan Su Ťij za to, že vo svojom dlho očakávanom prejave bránila prístup úradov k situácii v Jakchainskom štáte, odkiaľ násilnosti vyhnali vyše 400.000 moslimov z etnika Rohingov.
Na snímke mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij

Ako uviedla agentúra AP, niektorí pozorovatelia však ocenili to, že Su Ťij vyzvala zahraničných diplomatov, aby navštívili Jakchainský štát a sami sa oboznámili s tamojšou situáciou.
Su Ťij ubezpečila, že mjanmarská vláda sa snaží zistiť príčinu exodu a pracuje na návrate situácie do normálu. Rohingovia však podľa agentúry AP stále tvrdia, že vládne sily ich vyháňajú z ich domovov.
Regionálny riaditeľ organizácie Amnesty International, James Gomez, dnes obvinil Su Ťij, že jej prejav bol “zmesou neprávd a obviňovania obetí”.
Podľa Gomeza Su Ťij “dnes dokázala, že ona i jej vláda schovávajú hlavu do piesku pred hrôzami, ktoré sa odohrávajú v Jakchainskom štáte”. Pripomenul, že Rohingovia sú tam v izolácii, nemajú občianstvo a majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a ďalších základným službám”. “Utečenci, ktorí ušli do Bangladéša, sa nemôžu vrátiť do takých strašných pomerov,” uvádza sa v Gomezovom vyhlásení.
K hromadnému úteku moslimských Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uviedla, že od 25. augusta do 15. septembra ušlo z Mjanmarska do Bangladéša približne 409.000 rohinských utečencov.