Bratislava 31. júla 2019 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Poslanec NR Ľudovít Goga (Sme rodina) sa prostredníctvom Facebooku vyjadril k čínskym antidumpingovým clám. Podľa poslanca sú podobné opatrenia ako “beh na krátku trať”

Na snímke poslanec NR SR Ľudovít Goga (Sme rodina)

Čína začiatkom minulého týždňa zaviedla antidumpingové clá na nerezovú oceľ z EU, ale aj z ďalších ázijských krajín, patrí medzi ne aj Japonsko, Indonézia či Južná Kórea . Clá dosahujú hodnoty až 100% a budú trvať po dobu 5 rokov.

Ako informuje poslanec, proces vyšetrovania v Číne sa začal ako odpoveď na námietky štátnej oceľovej spoločnosti na nízke ceny dovážaných produktov presahujúce hodnoty cien na domácich trhoch importujúcich krajín a to všetko vraj kvôli európskym dotáciám. Podľa čínskeho ministerstva obchodu vraj táto situácia iba škodí čínskej ekonomike.

No ešte pred tým v roku 2017 EU rovnako uvalila clá na čínske oceľové výrobky vyrábané za tepla a Čína sa zaprisahala k odvetným krokom. “Vstupujeme do éry novodobej vojny , obchodnej a protekcionistickej vojny, v ktorej sa organizácie ako WTO (Svetová obchodná organizácia) zdajú byť bezmocné a bezbranné,” hovorí poslanec.

Na záver dodáva, že nemusí ani pripomínať Trumpovu politiku nie len smerom k Číne, Kanade, EU ale aj Mexiku. Podľa poslanca je to ale beh na krátku trať, “lebo odvetné kroky krajín na seba väčšinou nenechajú dlho čakať, nehovoriac o znepríjemňovaní fungovania podnikov či spotrebiteľov”.

Nové antidumpingové clá

V utorok 23. júla 2019 Čínska ľudová republika zaviedla nové antidumpingové clá na import niektorých druhov tovaru z nerezovej ocele dovážanej z Európskej únie, Južnej Kórey, Japonska a Indonézie. Tieto clá majú predstavovať 18,1 až 103,1 percenta. Informovalo o tom Ministerstvo obchodu Číny.

Antidumpingové clá sa majú týkať ingotov z nerezovej ocele a za tepla valcovaných plechov z tohto materiálu. Riešenie o zavedení cla bolo uskutočnené na základe vyšetrovania z júla minulého roka, ku ktorému došlo po sťažnosti štátnej firmy Shanxi Taigang Stainless Steel.

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že k dumpingu u výrobkov došlo a že ako výsledok dumpingu čínsky priemysel utrpel straty. Ingoty z nerezovej ocele a za tepla valcovaných plechov z tohto materiálu sa používajú, ako surovina na výrobu za studena valcovaných výrobkov. Využívajú ich tiež v železnici, energetike, staviteľstve a v ďalších oblastiach.

Za niekoľko rokov sa Čína stala z najväčšieho svetového dovozcu ocele tým najväčším výrobcom a vývozcom nerezovej ocele vo svete. V roku 2018 sa objem jej výroby zvýšil o 2,4 percenta a v súčasnej dobe je to 26,7 milióna ton. Import výrobkov z nerezovej ocele sa potom zväčšil o 53,7 percenta.

Problémy európskych oceliarov

Podľa českých oceliarov lacná oceľ z Číny ničí oceliarsky trh, v prvom rade, ten európsky. Kvôli poklesu domáceho dopytu majú v Číne veľké prebytky ocele, ktorú importujú do celého sveta za veľmi nízke ceny. Podľa expertov má Čína takmer trojnásobnú nadkapacitu v porovnaní s európskou spotrebou.

Európski oceliari preto volajú po ochrane trhu a zavedenia antidumpingových opatrení. Bojujú o to, aby Čína, ktorá dotuje čínsky tovar pri vývoze, nedostala štatút trhovej ekonomiky, a teda bola možnosť antidumpingových riadení.

Ak by Čína dostala status trhového hospodárstva, znamenalo by to ohrozenie, nielen hutného, ​​ale aj papierenského, automobilového a sklárskeho priemyslu. V dôsledku toho by mohlo v krajinách Európskej únie zaniknúť až 3,5 milióna pracovných miest.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj