Bratislava 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

V Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a ďalších desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí vyjdú v piatok podvečer ľudia do ulíc. Konať sa tu budú od 17.00 h zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko. Ich organizátori Katarína Nagy Pazmány, jej manžel Peter Nagy, študentka známa z protikorupčných protestov Karolína Farská a študent práva Juraj Šeliga žiadajú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň chcú na Slovensku predčasné parlamentné voľby, keďže podľa nich odchod premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcií nestačí.

Organizátori protestov za slušné Slovensko

Zhromaždenia majú podľa organizátorov opäť pripomenúť, že je legitímnou požiadavkou občanov, aby žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom a kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. “Potrebujeme novú šancu pre slušné a spravodlivé Slovensko, a preto požadujeme predčasné voľby. Toto je momentálne jediná možnosť, ako sa pokúsiť o obnovu dôvery ľudí v štát. Jediná možnosť, ako vrátiť politike slušnosť,” píšu organizátori. Tí zároveň žiadajú vyšetrenie vraždy Kuciaka a jeho snúbenice za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré novinár poukázal.
Ľudia vyjdú do ulíc v piatok v zhruba 30 mestách na Slovensku a 18 mestách v zahraničí, medzi ktorými je napríklad New York, Londýn, Paríž či Praha. Najväčšia účasť sa očakáva v Bratislave. Dopravný podnik Bratislava cestujúcich upozorňuje, že na Námestí SNP, kde sa bude podujatie od 17.00 h konať, a v jeho okolí budú operatívne odklonené linky MHD. Ľudia musia počítať aj s dopravnými obmedzeniami.
Zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko sa konali vo viacerých slovenských i zahraničných mestách aj minulý piatok. V Bratislave to bola najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska a zúčastnili sa na nej desaťtisíce ľudí.
Protesty, ktoré mali byť pôvodne pietne, organizátori vzápätí zneužili na politické ciele. Dosiahli demisiu Fica, ale vyhlásili, že im to nestačí a v protestoch budú spolu s politickou opozíciou pokračovať. Protesty tak už majú čiste politický charakter a zúčastňujú sa ich už iba voliči SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.