Bratislava 30. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš nerozumie piatkovému pochodu, ktorý organizovala Iniciatíva Za slušné Slovensko. Povedal to v dnešnej diskusnej televíznej relácií TA3 V politike

Na snímke poslanec Národnej rady SR za Sme rodina Milan Krajniak

Ako Tomáš povedal, ľudia majú právo sa zhromažďovať. „Ale piatkovému pochodu nerozumiem. Keď polícia prichádza s rukolapnými dôkazmi, očakával by som možno vyjadrenie malej vďaky,“ povedal. Ako dnes uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko, pochody sú kvôli tomu, že dôvera ľudí v právny štát sa ešte neobnovila. Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak podotkol, že ľudia protestujú, „lebo neveria nikomu z nás.“ Podľa Krajniaka osobné útoky, napádania politikov navzájom dôveru ľudí neobnovia. Preto tvrdí, že treba konštruktívne diskutovať.
Ako uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko, dôležité bude, keď sa verejnosť dozvie, kto si ohavný čin vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej objednal. „Držíme všetkým čestným policajtom palce. Sme na začiatku a sme opatrní, lebo si pamätáme na chyby. Chceme veriť, že policajní vyšetrovatelia budú postupovať profesionálne, že všetky dôkazy budú nepriestrelné a dopracujú sa k výsledku. Dôvera v právny štát bude obnovená, keď sa bude v každom prípade postupovať tak, ako sa postupuje teraz,“ uviedol s tým, že keď sa podarí vyšetriť každý zločin, potom sa obnoví dôvera ľudí v právny štát.
Erik Tomáš pripomenul, že SaS mesiace políciu atakovala a spochybňovala ich prácu. Napriek tomu ho miernym optimizmom napĺňa, že polícia zadržala deviatich ľudí a štyroch obvinila v prípade vraždy Kuciaka. Zároveň pripomenul, že vyšetrovací tím, ktorý na prípade pracuje stále taký istý, ako bol za ministra vnútra Roberta Kaliňáka a za pôsobenia Tibora Gašpara ako policajného prezidenta.
Poslanec NR SR Milan Krajniak dnes podotkol, že polícia a prokuratúra majú vyšetrovať tak, aby dospeli k výsledku. „Verím tomu, že v polícií a prokuratúre sú ľudia, ktorí toto budú považovať za svoje poslanie, aby to vyriešili, vyšetrili. Potrebujeme chytiť objednávateľa,“ povedal. Podľa neho sú v polícii ľudia, ktorí berú svoju prácu ako poslanie a aj v iných sférach spoločnosti vieme nájsť ľudí, ktorí, keď si budú robiť prácu, verejnosť to pocíti. Krajniak zároveň adresoval politikom, že „je dôležité nevytĺkať z prípadu politický kapitál”. „Ide o obnovu dôveru ľudí v štát. Toto je prvá lastovička,“ uviedol a dodal, že podľa jeho informácií je vyšetrovanie nezávislé.
Podpredseda SNS Jaroslav Paška je presvedčený, že „fikcia nefunkčného štátu je nepravdivá”. Podľa neho sa niektorí snažia dostať k moci, preto takéto slová vyhlasujú. Výsledky vo vyšetrovaní vraždy sú podľa jeho slov zásluhou vyšetrovacieho tímu a prokurátorov. „Treba sa dopracovať kto a prečo bol objednávateľ, príčina bude verejnosť zaujímať, ale k tomu je ešte ďaleká cesta,“ vyhlásil Paška. Zároveň pripomenul, že vo vyšetrovacom tíme sú aj medzinárodné zložky, ktoré sa pričinili k výsledkom vyšetrovania.
Galko stojí za tvrdením, že vyšetrovanie sa pohlo aj preto, lebo Gašpar odstúpil. „Dobre si pamätáme, ako klamal a zavádzal verejnosť. Je nenormálne, aby do opozície prišli signály, že konečne im rozviazali ruky, aby mohli Mariana Kočnera vyšetrovať,“ povedal s tým, že ak bude SaS vo vláde, nikdy nebudú musieť policajti posielať opozícií signál o tom, že nemôžu vyšetrovať. Zároveň si myslí, že Peter Hraško by viac nemal byť riaditeľom NAKA. Podľa Tomáša by si mal Galko pripravovať ospravedlnenie pre všetkých policajtov a prokurátorov. „Pamätajme, kto ako hovoril a čo hovoril o policajnom zbore, o prokuratúre,“ odkázal Tomáš. Tomáš sa pýtal, či Galko má byť garanciou slušnosti pre políciu a prokuratúru, keď nechal odpočúvať svojich ľudí, občanov, novinárov, aj jeho ako hovorcu vtedajšej opozičnej strany. Galko pripomenul, že v roku 2015 dal prokurátor do uznesenia, že Galko nikdy nevydal ani jeden rozkaz na odpočúvanie. „Všetci svedkovia tak vypovedali. Počas vlády Smeru, keby bola škvrnka viny, polícia by ma dávno obvinila,“ uviedol.
Paška zdôraznil, že medzinárodná spolupráca pomáha získať isté dáta, údaje. „Spolupráca na úrovni medzinárodných inštitúcií prispela k riešeniu tohto problému. Nerobme si ilúzie, že to pôjde rýchlo a ľahko,“ povedal a uviedol, že objednávateľ bol profesionál a môže robiť opatrenia, aby bránil vyšetrovaniu. Podľa neho sa Iniciatíva Za slušné Slovensko mení, lebo na piatkovom proteste už vyzvala opozíciu, aby prišla medzi nich.
 
Príspevok Ľudia protestujú, lebo neveria nikomu, tvrdí Krajniak zobrazený najskôr Hlavné správy.