Gregorovce 7. mája 2018 (HSP/Napalete/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Cez víkend sa vo východoslovenskej obci Gregorovce uskutočnil spomienkový koncert venovaný zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Akcia sa uskutočnila pri príležitosti plánovanej svadby, ktorej sa mladý pár nedožil. Organizátori zabezpečili pre účastníkov podujatia aj bohaté občerstvenie, mobilné WC, parkovacie plochy a bezplatnú kyvadlovú dopravu z Prešova.

Koncert pre Martinu a Jána v obci Gregorovce, okres Prešov 5. mája 2018

Na pódiu vystúpili Michael Kocáb, skupiny Karpatské Chrbáty a Para, Jana Kirchnerová, Sima Martausová, Chiki liki tu-a, raper Vec, miestny zbor Gregos a ďalší. Organizátori uviedli, že na koncerte sa zúčastnilo 5 000 ľudí. Zo zverejnených fotografií to však nie je zrejmé, pretože chýbajú zábery s celkovým pohľadom na publikum.
Podujatie sa začalo svätou omšou za oboch zavraždených v miestnom kostole Narodenia Panny Márie. V podstate išlo o akýsi posmrtný svadobný obrad. “Malý kostol v dedinke na východnom Slovensku je vyzdobený ako na svadbe, pred oltárom sú dve stoličky pre budúcich mladomanželov.
Aj keby sem náhodou vošiel niekto, kto vôbec netuší, čo sa stalo, rýchlo by si všimol, že tu niečo nesedí. Rodiny sediace v prvom rade sú oblečené v čiernom, namiesto radostnej atmosféry vidieť v ich tvárach smútok, znie meditatívna violončelová hudba a po príchode kňaza stále chýbajú hlavné postavy – ženích a nevesta.” Takto opísal atmosféru v gregorovskom kostole Denník N.
“Posmrtný sobáš” vyvolal vo verejnosti množstvo protichodných reakcií, na sociálnych sieťach však dominovali statusy o zmiešaných pocitoch, zdesení, ale aj prudkom odmietnutí. Ľudia zverejňovali fotografie z obradu a v komentároch často uvádzali prívlastky “morbídne”, “nechutné” či “zvrátené”.
Na mnohých obrad pôsobil ako keby ho zorganizovala sekta alebo ho prirovnávali až k satanistickým rituálom. Jedna z užívateliek sociálnej siete napísala: “Toto je akože normálne? Nezdá sa vám to príliš morbídne? Normálne mám strach. Kto toto nechutné divadlo vymyslel? A rodičia súhlasili? Fica mám plné zuby, ale psychopatov by mali zatvárať a liečiť!”
“… a čo tak ich exhumovať a priniesť pred oltár?! Cirkev sa k tomuto odpornému činu hlási?” napísal v statuse starší pán. V jednej zo skupín na sociálnej sieti sa objavil aj príspevok pohoršeného člena: “Brutálne zastrelia dvoch ľudí, jedného do srdca, druhého do hlavy, a niekto si z toho urobí veselicu. Tichá omša za zosnulých by ešte bola stráviteľná, ale toto? Dvíha sa mi z toho žalúdok. Stánky s občerstvením, pivo, teplé párky, guláš, koncert, autobusy zadarmo. To všetko financujú rodičia zastrelených namiesto svadby? Alebo kto to vlastne všetko financoval?”
 
Článok pôvodne vyšiel na portáli napalete.sk
 
Príspevok Ľudia označujú “posmrtný sobáš” Kuciaka a Kušnírovej za zvrátené divadlo zobrazený najskôr Hlavné správy.