Dublin 31. augusta 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia, Pool)
 
Francúzsky denník Le Figaro prináša článok, v ktorom  sa venuje vyjadreniu pápeža Františka k téme homosexuality, prednesenom v rozhovore s novinármi na palube lietadla pri návrate z jeho  misijnej cesty z Írska. Denník upozorňuje na to, že Vatikán korigoval pápežovo vyjadrenie v tom zmysle, že odstránil zmienku o možnej liečbe malého chlapca prejavujúceho pochybnosti o svojej sexualite na “psychiatrii”, s poukazom na to, že najvyšší pontifik nechcel hovoriť o homosexualite ako o “psychiatrickej chorobe”.

Na snímke vľavo pápež František

Pápež František doporučil návštevu psychiatra v prípade, keď rodičia už v detstve spozorujú u svojich potomkov homosexuálnu orientáciu.
Na otázku, čo by poradil rodičom homosexuálne orientovaných detí, pontifik uviedol, že je potrebné brať do úvahy vek dieťaťa.
“Keď sa to ukáže v detstve, je veľa vecí, ktoré je možné urobiť, pomocou psychiatrie, aby bolo možné, vidieť aký je stav vecí. Niečo iné je, keď sa to stane po dvadsiatich rokoch,” cituje Le Figaro pápeža Františka.
Tlačový hovorca Vatikánu uviedol pre AFP, že slovo “psychiatria” bolo z prepisu pápežovho vyjadrenia odstránené, aby nedošlo ku skresleniu významu pontifikovho vyjadrenia. “Keď sa pápež odvoláva na psychiatriu, je to jasné, že to robí ako príklad z mnohých vecí, ktoré je možné urobiť.”
“Týmto slovom nechcel povedať, že je to psychiatrické ochorenie, ale že je možno potrebné vidieť ako sa veci majú na psychologickej úrovni,” dodal hovorca.
Le Figaro v článku upozorňuje, že to nie je prvýkrát, keď Vatikán v prepise skorigoval pápežovo vyjadrenie počas tradičnej tlačovej konferencie na palube lietadla počas pápežových ciest do cudziny.
Vatikánska tlačová agentúra v roku 2007 stiahla celú vetu, ktorú vyslovil  Benedikt XVI. Vymazaná veta sa týkala arcibiskupa Oscara Romera zo Salvadoru, ktorý bol v roku 1980 zavraždený: “Nepochybujem o tom, že si zaslúži byť blahoslavený, ale musíme zvážiť kontext”.
Katarína Hanzlíková
 
Príspevok Ľudia okolo pápeža Františka skorigovali jeho vyjadrenie o tom, že dieťaťu, ktoré pochybuje o svojej sexualite, môže pomôcť psychiater zobrazený najskôr Hlavné správy.