Bratislava 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Kniha “Ľudia na prvom mieste – reflexia 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN” (VZ OSN) približuje ročné pôsobenie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) na poste jeho predsedu. Šéf rezortu diplomacie ju slávnostne uviedol vo štvrtok v Kongresovej sále ministerstva za prítomnosti diplomatického zboru, partnerov a odbornej verejnosti

Na snímke minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

Tri mesiace po návrate z New Yorku sa domnieva, že je skoro na hodnotenie, ale je správny čas na reflexie predsedníctva pod slovenskou taktovkou. “Kniha zachytáva to najdôležitejšie…zachytáva cesty, Slovensko aj slovenskú prítomnosť v OSN,” uviedol Lajčák.
Zároveň je rád, že zachytáva taktiež novinku, ktorú priniesol sám na pôdu OSN v podobe Ranných dialógov – neformálnych stretnutí veľvyslancov bez štruktúrovanej agendy.
Spomína sa v nej aj jeho samotný 30-členný tím, ktorého ľudia pochádzali z 27 štátov. Je rád, že štyria diplomati boli práve zo Slovenska.
Publikácia mapuje prácu, ktorá sa za 12 mesiacov urobila. VZ OSN zasadalo počas roka 115-krát, prijalo viac než 300 rezolúcií. S jeho tímom absolvovali vyše 440 stretnutí s predstaviteľmi členských štátov, 120 stretnutí s predstaviteľmi OSN, 80 stretnutí s členmi občianskej spoločnosti, súkromného sektora a akademickej obce. Mal viac ako 300 prejavov. Titul knihy je rovnomenný ako téma, v ktorej duchu sa nieslo predsedníctvo.
“Rok ukázal, že krajina veľkosti Slovenska si dokáže zaslúžiť úctu a rešpekt na svetovej scéne,” uzavrel minister.
Prezentáciu knihy dotváral i výstavný projekt Slovensko a OSN (Slovakia and the United Nations), ktorý zaznamenáva aktivity a príspevok slovenských diplomatov k vzniku a činnosti organizácie od jej vzniku až po súčasnosť.
Miroslav Lajčák predsedal 72. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN v období od septembra 2017 do septembra 2018.
 
Príspevok “Ľudia na prvom mieste”: Minister Lajčák prezentoval publikáciu venovanú predsedaniu 72. VZ OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.