Ľudia dnes v mestách môžu verejne vyjadriť solidaritu chorým na HIV/AIDS

Bratislava 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Prvý december vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za Svetový deň boja proti AIDS

Pacientom s HIV/AIDS môžu dnes ľudia verejne vyjadriť podporu v uliciach niektorých miest. Mládež Slovenského Červeného kríža (SČK) organizuje už po 20. raz Sviečkový pochod. Takýmto spôsobom im chce vyjadriť solidaritu.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Prvý december vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň boja proti AIDS. Do tohtoročnej kampane SČK sa zapojí 18 miest a obcí. Napríklad v Bratislave, Košiciach, Poprade či Prievidzi. “V školách budú aj besedy či anketa znalostí o HIV/AIDS,” povedala Viktória Šutová, prezidentka Mládeže ŠČK. V Bratislave pripravili v jednom z nákupných centier súťaž pre stredoškolákov na tému prevencie HIV/AIDS. Na záver súťaže vytvoria jej účastníci živú červenú stužku ako symbol solidarity.

Počet ľudí s HIV/AIDS pribúda. Lekári ich výskyt sledujú od roku 1985. Za toto obdobie zaznamenali HIV u 876 ľudí. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia.

HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, podávaním liekov však možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Vyšetriť sa môže dať každý, testy sa dajú podstúpiť anonymne. Bezplatne ich robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.