Bratislava 2. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Podľa Žitňanskej sú v ústave pasáže, ktoré by sa dali upraviť inak a lepšie
Sláviť ústavu neznamená iba sláviť základný zákon štátu, ale malo by to znamenať sláviť princíp, na ktorom jej text stojí – že zákon a pravidlá sú nad mocou aj nad vzťahmi. V súvislosti s piatkovým (1.9.) štátnym sviatkom Dňa Ústavy SR to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská

Podľa Žitňanskej je potrebné dať tomuto štátnemu sviatku aj širší, civilizačný obsah.
„Skutočná, fundamentálna zmena fungovania spoločnosti totiž nastane len vtedy, keď sa nám všetkým dostane pod kožu, že demokratická spoločnosť a právny štát stoja na pravidlách a ich dodržiavaní. Nie na moci a vzťahoch. Vtedy, keď sa toto stane dennodenným modelom fungovania. Rovnako na hradnom kopci v Bratislave, na sídlisku v Košiciach aj v každej malej obci,“ zdôraznila na sociálnej sieti ministerka.
Na margo otázky, či Slovensko potrebuje meniť ústavu, Žitňanská uviedla, že sú v nej pasáže, ktoré by sa dali upraviť inak a lepšie. „Ale tá kľúčová zmena by aj tak mala spočívať v zažití si toho, k čomu sme sa v roku 1989 a aj pri vstupe do EÚ prihlásili. Že v demokratickej spoločnosti nad mocou a vzťahmi existujú pravidlá, ktoré treba rešpektovať. O toto sa treba usilovať dennodenne, krok za krokom,“ doplnila.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.