Lucia Yar: Premiérka Mayová sa prerátala, plán tvrdého brexitu je minulosťou

Bratislava 9. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Britské parlamentné voľby vzali premiérke Therese Mayovej mandát na fungujúcu vládu, krajine priniesli nestabilitu v období nastávajúcich rokovaní o jej odchode z Európskej únie. Plán tvrdého brexitu je minulosťou a situácia v Británii ovplyvní aj ďalšie krajiny, ktoré uvažujú o svojom ‘exite’ z EÚ. Pre TASR to povedala analytička portálu Euractiv Lucia Yar.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Voľby ukázali, že mnoho jednotiek v predvolebnej kampani sa výrazne prerátalo. Prerátala sa premiérka Mayová, ktorá v apríli štartovala kampaň ako naoko neporaziteľná líderka a budúca víťazka. Prerátali sa prieskumy verejnej mienky, ktoré jej predpovedali posilnenie mandátu a jasné zaistenie väčšiny. Prerátali sa aj tí, ktorí čakali, že mladí voliči ostanú bokom ako v posledných rokoch,” hovorí L. Yar.
Najvyššia účasť za posledné desaťročie podľa nej vzala Mayovej mandát na fungujúcu vládu. Krajine navyše priniesla nestabilitu v období napredujúceho brexitu, v čase, kedy jednotu potrebuje ešte viac.
Yar pripomenula, že britská premiérka zvolávala 18. apríla predčasné voľby práve na zaistenie jasnej väčšiny pri rozhodovaní o vystúpení z Únie. Keďže rokovania o brexite sa majú začať o 11 dní, je podľa Yar už teraz jasné, že premiérka, ak ňou vôbec ešte ostane, bude musieť intenzívne vyjednávať v Bruseli aj doma.
“Plán tvrdého brexitu je minulosťou a dnes ráno sa okrem Jeremyho Corbyna teší určite aj Brusel. Britská rozštiepenosť dáva jasný signál krajinám, ktoré sa pohrávajú s myšlienkou vlastného ‘exitu’, že odchod z EÚ znamená bezprecedentnú cestu,” dodala analytička portálu Euractiv.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)