Bratislava 14. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martina Lubyová prijala v stredu na poludnie v priestoroch ministerstva športovcov, ktorí krajinu reprezentovali na nedávno skončenej 29. Svetovej zimnej univerziáde v ruskom Krasnojarsku

Na snímke druhá sprava ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) prijala úspešný tím hokejistov z 29. Svetovej zimnej univerziády v ruskom Krasnojarsku. Na snímke tretí sprava tréner strieborných hokejistov Ivan Feneš a štvrtý sprava prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský

Spomedzi všetkých vyčnievali predovšetkým hokejisti, ktorí sa postarali o jediný slovenský medailový zápis na Sibíri. V konkurencii dvanástich tímov si vybojovali striebro.
“Som rada, že sa môžem opätovne stretnúť s týmto skvelým reprezentačným tímom. Mali sme tú česť sa vidieť už v dejisku podujatia a som rada, že nám slovenskí športovci priniesli takéto výborne výsledky. Chcela by som vyzdvihnúť predovšetkým hokejistov. Tento úspech ukazuje, že našu úsilie podporovať športovcov nie je márne. V mene ministerstva by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí sa v Krasnojarsku predstavili,” uviedla Lubyová počas slávnostného prijatia výpravy.
Najväčšiu pozornosť spomedzi zúčastnených športovcov pútali hokejisti, ktorí získali v ére samostatnosti na univerziádnych turnajoch už šiestu medailu. V roku 2001 sa tešili z historického zlata, trikrát si vybojovali striebro (1999, 2003 a 2019) a dvakrát bronz (1993 a 2009). “Turnaj hodnotíme vysoko pozitívne. Som rád, že sme nerozprávali len o nejakých pokusoch získať medailu, ale dokázali sme to aj skutočne naplniť. V každom zápase sme museli ísť naplno a chlapci ukázali svoj charakter aj vysokú hokejovú kvalitu. Chlapci boli výborný kolektív na ľade aj mimo neho a urobili slovenskému hokeju výborné meno,” povedal tréner univerziádneho tímu hokejistov Ivan Feneš.
Slovensko reprezentovalo v Krasnojarsku spolu 43 športovcov v siedmich odvetviach. Viac ako polovicu tohto počtu tvoril 23-členný tím hokejistov. Šiestich zástupcov mala SR v zjazdovom lyžovaní, piatich v biatlone, troch v behu na lyžiach a snoubordingu, dvoch v krasokorčuľovaní a jedného v orientačnom lyžovaní.
Najlepšími slovenskými výsledkami mimo medaily hokejistov boli siedme miesto snoubordistu Borisa Karolčíka v disciplíne slopestyle, ôsme pozície bežcov na lyžiach Barbory Klementová (šprint) a Jána Koristeka (30 km voľnou technikou) a deviata priečka zjazdárky Petry Hromcovej v alpskej kombinácii.
 
Príspevok Lubyová vyzdvihla výkony hokejistov na univerziáde, strieborných medailistov prijala na pôde ministerstva zobrazený najskôr Hlavné správy.