Bratislava 3. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Na dokumente Učiace sa Slovensko sa bude pracovať do konca tohto roka. Vytvoriť ho pomôžu stavovské a profesijné organizácie, od ktorých rezort školstva dostal množstvo kritických pripomienok. Povedala to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

Podotkla, že k dokumentu sa negatívne vyjadrovali najmä organizácie, ktoré by mali túto reformu implementovať. “Do istej miery sa cítia nevypočuté a sčasti sa im to nepáči. Teraz berieme tento dokument ako východiskový,” uviedla šéfka rezortu školstva s tým, že si tento materiál váži. Avšak, ak to má byť národný program, ktorý schváli vláda, chce, aby bol vo formáte, ktorý má rozpočet, časové rámce a harmonogram.
Lubyová poznamenala, že materiál je potrebné rozpracovať na päť dvojročných akčných plánov. “Teraz bude prioritný prvý akčný plán na roky 2018 a 2019. V roku 2018 už máme v rozpočte niektoré zmeny, ktoré sa budú robiť paralelne s tým, ako sa bude akčný plán schvaľovať,” povedala. Vyzdvihla napríklad akreditačnú agentúru, ktorá by mala urobiť poriadok v hodnotení vysokých škôl. “V rozpočte máme na to rezervovaných 800 miliónov eur. Bude to prvý krok, aby sa pozdvihla úroveň hodnotenia vysokých škôl,” povedala. Zároveň poznamenala, že agentúra bude nezávislá od ministerstva školstva.
Šéfka rezortu školstva sa chce v prvom akčnom pláne zamerať aj na nastavenie prostredia. “Kvalitné štrukturálne reformy najprv vyžadujú nastavenie prostredia a zmenu pravidiel. To znamená, novelizácia niektorých zákonov, možno celkom nový vysokoškolský zákon,” priblížila.
Podľa poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého (nezaradený) dokument Učiace sa Slovensko “neobsahuje hlúposti”. Ako poznamenal, pri tomto postupe tu bude tá istá debata aj o štyri roky, pretože sa nič nezmení. “V celej politickej elite, okrem nás, nikoho iného okrem prezidenta SR Andreja Kiska nepočujem hovoriť o tom, že chce radikálne zasiahnuť do školstva. Všetci ostatní chcú mať od toho hlavne pokoj,” uzavrel Beblavý.