Bratislava 26. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) by mala poriadne dovysvetľovať situáciu okolo rozdeľovania dotácií a stimulov na vedu, výskum a vývoj. V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)

Na snímke ministerka školstva Martina Lubyová

“Ak pochybnosti aj na základe vysvetlenia pretrvávajú, tak si myslím, že rezort musí pristúpiť ešte k lepšiemu dovysvetľovaniu vecí,” uviedol Pellegrini. Podľa neho sa však preukázalo, že zákon porušený nebol. Považoval by za dobré, keby Lubyová pri konkrétnych projektoch zavolala hodnotiteľov a ľudí, ktorí definitívne rozhodli o pridelení financií. Tí by mali vysvetliť svoje rozhodnutia.
V tomto prípade musí podľa neho ministerka odstrániť pochybnosti, ktoré neprospievajú školstvu ani vede. Doplnil, že ak pretrvávajú, je na nej, aby ich zmietla zo stola a mohla sa ďalej venovať reforme školstva.
Pellegrini sa v relácii dotkol aj komunikácie podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD) s Alenou Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Reagoval, že ak môže mať Daniel Lipšic dôveru rodičov zavraždených, tak aj Glváč môže mať jeho dôveru. “Veľmi ma vyrušuje stav, ktorý momentálne na Slovensku je,” skonštatoval s tým, že z vyšetrovacieho spisu unikajú informácie, ktoré niekto “účelovo” podsúva. Doplnil, že sa nebude vyjadrovať k súkromnej komunikácii. Ak sa tým treba zaoberať, majú to robiť orgány činné v trestnom konaní.
Na otázky v oblasti plánovaného rokovania o zbavení mandátu poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) odpovedal, že najskôr budú rokovať v poslaneckom klube, preto sa zatiaľ vyjadrovať nechce. Matovič však podľa neho pravdepodobne naplnil podmienky, aby mohol byť návrh podaný.
 
Príspevok Lubyová by mala podľa premiéra dovysvetľovať situáciu okolo dotácií zobrazený najskôr Hlavné správy.