Košice 2. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Prokurátor stiahol návrh na ďalšie väzobné stíhanie  Ľuboša Lorenza. Ten bol prepustený z väzby a ďalej bude vyšetrovaný na slobode. Z obavy z trestu zvažuje podľa svojho advokáta Romana Frnču požiadať o azyl na Ukrajine. Zdá sa, že jeho boj proti symbolom 27 rokov mŕtveho systému sa končí hneď, ako nastupuje trestná zodpovednosť.
Na snímke vľavo Ľuboš Lorenz pred budovou súdu po prepustení z policajného zadržania medzi novinármi

Jeho advokát zverejnil vyhlásenie v ktorom píše o okolnostiach tohto prípadu:
Od včera poobedia je Ľuboš Lorenz zadržaný v cele, pričom celé vyšetrovanie je vedené v tzv. superrýchlom konaní.
V konaní sme navrhli vykonať dôkazy – vyžiadať si stanovisko pamiatkového úradu, či aj kosáky a kladivá sú považované za súčasť pamiatky a sú rovnako chránené ako pamiatka. Pamiatkový úrad už pre médiá zaujal stanovisko, že kosáky a kladivá nie sú rovnako chránené ako samotná pamiatka  Nakoniec aj pri dnešnom výsluchu sa zamestnanec správy mestskej zelene priznal, že otázku, či kosáky sú nalepené v súlade so zákonom a stanoviskami pamiatkového úradu ani neskúmali a že ich len lepia a vyrábajú len tak, ako si oni myslia, že je to správne. Ďalším problémom je, že strhnuté kosáky sú vyrobené z preglejkového materiálu a teda ich ani nemožno považovať za riadnu súčasť pamiatky, keďže pôvodné kosáky boli kovové.
Ďalej sme navrhovali, aby boli do spisu zabezpečené rozhodnutia o prípadoch iných osôb, ktoré kosáky v minulosti strhávali a ktoré boli riešené v priestupkovom konaní a nie v trestnom konaní.
Všetky návrhy na vykonanie dokazovania nám boli zamietnuté a o prípade sa bude možno už v najbližších hodinách rozhodovať na súde.
Samotný postup v superrýchlom konaní je podľa môjho názoru veľmi neštandardný a nie v súlade s riadnym právom na obhajobu. V takýchto citlivých veciach je totiž uvedený postup absolútne nevhodný. Pána Lorenza v obdobných veciach zastupuje pán Lipšic, ktorý je s danou problematikou dôkladne oboznámený, ktorý sa však nemohol v takomto krátkom čase dostaviť do Košíc a preto som pána Lorenza zastupoval dnes ja. Uvedená kauza vyžaduje hlbšie skúmanie, analyzovanie či celospoločenskú diskusiu a nie rozhodnutie v extrémne krátkom čase. Všetky tieto veci sme namietali, ale zatiaľ žiaľ bezúspešne.
Vo veci sme dokonca vzniesli námietku zaujatosti voči policajtovi, keďže počas výsluchu svedka – ďalšieho policajta si s ním tykal, čo môže značiť, že majú bližší neformálny vzťah a prípad by nemal vyšetrovať.
Klient ma ďalej požiadal, aby som adresoval verejnú výzvu ukrajinskej, estónskej a litovskej ambasáde, či súhlasia s tým, aby na pomníku, ktorý si má uctiť pamiatku aj ich padlých vojakov, boli uvedené komunistické znaky.
V prípade sa odohrali aj ďalšie zvláštnosti a nepríjemnosti, ktorým klient musel čeliť. Klientovi boli odobrané šnúrky na topánkach a tak sa musel po polícii presúvať v topánkach bez šnúrok. Klient negatívne vnímal, že policajti sa mali k nemu správať neúctivo – prejavovať rôzne grimasy, drobné naschvály, posmešne s ním komunikovali, pri eskorte na celu policajti neboli ochotní mu posunúť sedadlo, ktoré ho tlačilo, na políciu ho priviedli zadným vchodom, aby ho nevideli protestujúci či vo vyšetrovacej miestnosti sa nachádzali nálepky značky Thor Steinar, ktorá je spájaná s extrémistickými hnutiami.
Klient je rozčarovaný z postupu polície a v nasledujúcich dňoch bude uvažovať o možnosti požiadať o azyl na Ukrajine.
Zároveň Vás žiada, aby ste o jeho veci dali vedieť, čo najširšiemu okoliu a prišli ho podporiť v prípade, ak sa vec dostane pred súd. Budem Vás informovať o ďalšom postupe v jeho veci.
Denník SME píše že proti zadržaniu aktivistu sa zdvihla vlna odporu a v Košiciach aj v Bratislave sa konali protesty.
Ako vyzerala vlna odporu a protestov v Košiciach si môžete pozrieť na snímke. Vlnu protestov v Bratislave sa nepodarilo odfotografovať.

Na prípade sa hneď začali priživovať politici. Alojz Hlina z bývalej parlamentnej strany KDH išiel svietiť s baterkou pred byt Róberta Fica a Daniel Lipšic oznámil  na facebooku  prepustenie Ľuboša Lorenza, za čo zožal od svojich priaznivcov slová vďaky.  Lorenz bol prepustený po tom, čo prokurátor nepožiadal o predĺženie väzby, čo Lipšicoví priaznivci pochopili ako triumf jeho obhajoby.
Podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), superrýchle konania sú šité na výtržníkov na štadiónoch, čo nie je Lorenzov prípad.
K prípadu dostalo priestor aj akési mimovládne združenie s názvom Centrum pre otvorenú politiku (COP). To považuje postup Polície SR a prokuratúry, v prípade výtvarníka Ľuboša Lorenza, za škandalózny, lebo štátne orgány ukazujú, že nie všetci občania majú rovnaké práva a takéto prípady len prehĺbujú nedôveru občanov v Policajný zbor SR a prokuratúru.
„V čase, keď sa štátne orgány nevedia vysporiadať s daňovými podvodníkmi a ľudia ako Štefan Harabin ešte stále aktívne pôsobia v našom súdnictve, prokurátor navrhuje väzbu pre výtvarníka, pretože prezentoval svoj názor na totalitný komunistický režim“, píše mimovládka a hneď v ďalšej vete poukazuje, že sa priamo v najvyššom zákonodarnom orgáne Národnej rade SR beztrestne kričí “Na stráž!”, ale za odstraňovanie symbolov totalitného režimu, sedí vo väzbe zadržiavaný aktivista.
„Vyzývame zodpovedných, aby urýchlene zjednali nápravu, lebo práve strata dôvery v základnú spravodlivosť je dôvodom nárastu extrémizmu, nedôvery v štát a jeho inštitúcie a demokratický systém ako taký.“ Mimovládna organizácia sa tak paradoxne domnieva, že nepotrestanie Lorenza by znížilo nárast extrémizmu.
K uvedeným právnym stanoviskám sa nám vyjadrí aj trestný sudca Štefan Harabin. Jeho vyjadrenie prinesieme v najbližších dňoch.
K prípadu sa na sociálnej sieti vyjadril aj prezident Andrej Kiska. „Štyri dni vo väzení,“ uviedol v úvode svojho stanoviska v reakcii na približne 60 hodinové zadržanie Lorenza.

Kiska zároveň avizoval, že má v úmysle stretnúť sa s generálnym prokurátorom: „Dnes som preto telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.“