Bratislava 17. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. Navrhujú aj sprísniť tresty za prevádzačstvo. Právnu normu predložili na januárovú schôdzu parlamentu.
Na snímke zľava poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Ján Kecskés, Natália Grausová, Peter Krupa, predseda strany ĽSNS Marian Kotleba, poslanec Milan Uhrík, poslanec Stanislav Drobný a poslanec Martin Beluský

“Cudzinec, ktorý príde na Slovensko napríklad bez platných cestovných dokladov či víz, alebo sa bude na našom území zdržiavať bez povolenia na prechodný alebo trvalý pobyt, spácha trestný čin, za ktorý mu bude hroziť trest odňatia slobody na jeden až tri roky,” uviedol Rastislav Schlosár. Vyšší trest má hroziť členom organizovanej skupiny.
Utečenci sa podľa neho budú môcť trestnému stíhaniu vyhnúť. “A to vtedy, ak budú prichádzať priamo z územia, kde je ohrozený ich život alebo sloboda a za predpokladu, že sa sami bezodkladne prihlásia,” vysvetlil poslanec.
“Cieľom nášho návrhu je odstrašiť tých, ktorí si mysleli, že cez Slovensko môžu beztrestne ako ilegálni migranti prechádzať alebo že cez SR môžu beztrestne týchto ilegálnych imigrantov pašovať,” doplnil Marian Kotleba. Od novely si ĽSNS sľubuje ochranu SR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.