Riga 12. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Lotyšský prezident Raimonds Vejonis v rozhovore pre Spiegel obvinil Rusko z toho, že uskutočňuje agresívnu politiku a onedlho môže napadnúť niektorú európsku krajinu. Podčiarkol, že Európa by mala byť jednotná, pretože od roku 2014 Rusko  uskutočňuje agresívnu politiku snažiac sa zrealizovať svoje geopolitické ciele. V podobnom duchu sa vyjadril aj v rozhovore pre Sputnik

Na snímke Raimonds Vejonis

„Potrebujeme faktor zdržiavania, aby Rusko raz nenapadlo ďalšiu európsku krajinu, ako to bolo v prípade Ukrajiny,“ podčiarkol v rozhovore pre Spiegel. Dodal však, že Rusko a Lotyšsko sú susedia a majú aj spoločné hospodárske záujmy.
V rozhovore pre Sputnik povedal, že členské krajiny Európskej únie by sa mali zjednotiť, aby zabránili Rusku v realizácii jeho geopolitických cieľov. Poukázal na to, že členské štáty EÚ by mali vypracovať spoločnú vojenskú stratégiu, aby sa ubránili v prípadu útoku Ruska.
„Lotyšsko potrebuje presvedčivý zdržujúci faktor proti Rusku.“ Tiež kritizoval Nemecko za účasť na spoločnom budovaní plynovodu Severný prúd-2 a zdôraznil, že tento projekt je geopolitickým krokom v ústrety Rusku.
Eugen Rusnák
 
Celý článok v Spiegeli si môžete pozrieť tu.
 
Príspevok Lotyšský prezident pre Spiegel: „Rusko uskutočňuje agresívnu politiku a onedlho môže napadnúť niektorú európsku krajinu“ zobrazený najskôr Hlavné správy.