Riga 2. júla 2018 (HSP/KAP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Lotyšskí biskupi apelovali na kňazov a laikov, aby návštevu pápeža Františka 24. septembra využili ako impulz pre spoločenskú a duchovnú obnovu.

Na snímke pápež František

„Pred 25 rokmi pápež Ján Pavol II. hovoril v Lotyšsku prorocky o slobode – návšteva jeho nástupcu je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako sme dar slobody využili,“ uvádza s v spoločnom liste štyroch biskupov a ďalej sa píše:
„Táto udalosť pozýva k pripomenutiu si duchovných koreňov Lotyšska a k posilneniu jednoty kresťanov v krajine. Epocha, v ktorej žijeme, priniesla mnohé pozitívne zmeny a smery vývoja, ale je potrebné hľadať odpovede na nové výzvy, ktoré nám život predkladá. Pápežova návšteva nesmie zostať letmou emocionálnou skúsenosťou. Františkova prítomnosť skôr pozýva nanovo oživiť nádej v Ježiša Krista, príslušnosť k svetovej kresťanskej rodine a ekumenickú spoluprácu.“
Pápež František navštívi od 22. do 25. septembra baltské štáty Litvu, Lotyšsko a Estónsko. Zastaví sa vo Vilniuse a Kaunase v Litve, v estónskom hlavnom meste Talin, ako aj v Rige a Aglone v Lotyšsku.
V Rige bude pápež sláviť ekumenickú bohoslužbu v luteránskej katedrále.
Slávenie svätej omše s pápežom v lotyšskej mariánskej svätyni Aglona bude vyvrcholením jeho apoštolskej návštevy baltických krajín. Bazilika v Aglone je svätyňou, ktorej príťažlivosť siaha od 19. storočia od baltických krajín a Bieloruska až hlboko do oblastí Ruska. Preto má bazilika aj zriedkavý titul „medzinárodná svätyňa“. V septembri 1993 ju navštívil aj pápež Ján Pavol VI. (1978-2005) a privítalo ho tu viac ako 300 000 pútnikov.
V spoločnom liste lotyšskí biskupi pozývajú všetkých kňazov, aby 24. septembra koncelebrovali v Aglone s pápežom. Odteraz sa pri všetkých omšiach bude prednášať modlitba za návštevu pápeža Františka a 22. júla bude zbierka na financovanie návštevy pápeža. Biskupi súčasne pozývajú veriacich, aby sa intenzívne venovali spisom pápeža, aby zintenzívnili ekumenickú prácu a podporovali všetkých ľudí „skutkami lásky k blížnemu“.  Lotyšský parlament vyhlásil nedávno 24. september za sviatok, aby sa veriaci mohli zúčastniť návštevy pápeža.
Cesta pápeža do Lotyšska sa nesie pod mariánskym heslom „Ukáž sa ako Matka“, zatiaľ čo v Litve bude hlavným mottom „Ježiš Kristus, naša nádej“. Návšteva Estónska má heslo „Zobuď sa srdce moje“, čo sú prvé slová známej ľudovej pesničky estónskeho pravoslávneho skladateľa Cyrila Kreeka (1889-1962).
V Baltskej oblasti niet štatistík vzhľadom na príslušnosť k viere. Odhady predpokladajú, že asi každý štvrtý až piaty z 2 miliónov obyvateľov je katolík. Asi v rovnakej miere sa veriaci hlásia k pravosláviu. S asi tretinou obyvateľstva tvoria luteráni najväčšie kresťanské spoločenstvo.
V tomto rozdelení vyznaní sa odzrkadľuje história Lotyšska. Po zachvátení rádovými rytiermi patrilo Lotyšsko na začiatku novoveku k najprv do Poľsko-litovskej dvoj-republiky sčasti priamo a sčasti ako lénne oblasti. V 18. storočí bolo dnešné Lotyšsko postupne v r. 1721, 1772 a 1795 včlenené do Ruskej ríše. V priebehu revolúcií r. 1918 sa Lotyšsko vymanilo z Ruskej ríše. Pápež teda navštívi krajinu pri príležitosti 100. výročia týchto udalostí.
 
Príspevok Lotyšskí biskupi: Návšteva pápeža má byť impulzom zobrazený najskôr Hlavné správy.